| Andracon a întrebat:

Prin ce era cunoscut Imperiul Roman?

Răspuns Câştigător
| Diana6185 a răspuns:

Prin faptul ca avea o politica expansionista ( de cucerire )

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Acolo s-a scris primul ROMAN despre oraşul ROMAN, în care eroul principal era tovarăşul ROMAN.
De acolo s-a împămîntenit sintagma : VII...LA NOI LA ŞAPTE FIX, ORI LA ZECE!
Respectuos atrag atenţia că în acest caz e vorba de un joc de cuvinte în care scrierea cu majuscule e absolut obligatorie, altfel nu are nici un sens.

| cristi202 a răspuns:

Baile romane (f avansate din punct de vedere "tehnologic" pentru acea vreme). Armata romana. Extrem de disciplinata. Si de puternica. Drumurile romane. Se zice ca in Italia si in ziua de azi mai sunt drumuri realizate de romani (nu romanasii nostri!happy ) care mai sunt inca practicabile.

| PinkDea a răspuns:

Prin faptul ca toti se temeau de el, adica cucerea orce Tara /imperiu

| Beatrice_4774 a răspuns:

Prin faptul ca aveau o armata foarte bine organizata si puternica pe deasupra, erau civilizati(aveau sistem de canalizare si drumuri pietruite) si au cucerit toata europa dar acum binenteles fiecare tara si recuperat teritoriul