| AddeAndre14 a întrebat:

Puteti sa-mi dati proverbe despre stefan cel mare? va rog nu ma puneti sa caut pe google ca am cautat. multumesc!

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Nu cred sa existe proverbe cu Stefan cel Mare; cel mult poti gasi cantece populare care vorbesc despre el; unul dintre ele este arhicunoscut:
"Stefan Stefan,domn cel mare
Seaman pe lume nu are
Decat numai sfantul soare."
Tasteaza, totusi, pe google :"Stefan cel Mare in folclor"si poate vei afla mai multe informatii.Succes!

1 răspuns:
| Ramonna18 a răspuns:

Eu stiu doar ca era "mic la stat, mare la sfat" laughing nu cred ca te-am ajutat