| ramonelll a întrebat:

Recunoaste-ti de unde e acest citat
"atunci cand trebuie sa luam o hotarare importanta cel mai bine e sa ne incredem in instinct, in pasiune, pentru ca ratiunea de obicei incearca sa ne indepartete de vis, spunandu0-ne ca inca nu e timpul potrivit.
ratiunii ii e teama de infrangere, in timp ce intuitia iubeste viata si provocarile ei"
cum comentati acest citat?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Sunt total de acord cu acest citat. Cum îl comentez. Mai pe scurt se referă la faptul că raţiunea mereu va fi un obstacol în ceea ce doreşti tu să faci în visele tale. Şi de aceea e mai bine să-ţi urmezi inima pentru că chiar dacă vei face asta şi vei gafa vei şti măcar că ai încercat. Mai bine e să încerci şi să pierzi decât să rămâi cu gândul că dacă făceam aia atunci poate acum era altfel. Raţiunii îi e frică de înfrângere, dar intuiţia e mereu mai bună. Bine aici să nu exagerăm. Dacă intuiţia mie îmi spunem să mă arunc pe geam asta nu înseamnă că chiar o fac, asta pentru că gândesc. Trebuie să vedem care vise sunt rezonabile şi da acolo să ne lăsăm purtaţi de intuiţie şi care nu. Trebuie menţinut un echilibru.