Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Sal tpu.Acum cateva zile m-am apucat iar de desenat.Dar am nevoie de creioane bune pentru asta.Ce creioane imi recomandati?(de obicei fac portrete)

1 răspuns:
| MalleusMaleficarum a răspuns:

Cele de la Faber Castell sunt dumnezăieşti. Dar, în acelaşi tip îs şi scumpe. O alternativă bună ar fi creioanele de la Koh-I-Noor.
H-9H, HB, B-8B, F... Multe sunt totuşi asemănătoare, aşa că te sfătuiesc să-ţi cumperi un H pentru schiţă, 3 şi 4 B pentru colorat în mare, 5, 6 şi 8 B pentru felurite umbre.
Dacă ai alte nelămuriri poţi s-o întrebi şi pe vânzătoarea de la librăria respectivă sau de la fondul plastic.