| AlexDan100 a întrebat:

Salut,am si eu nevoie de niste poezii care merg pentru a compune o melodie.
Plz
Dau funda❤

1 răspuns:
| ALGator a răspuns:

Ai melodia? Care e tema ei? "Ea l-a parasit pe El"? Altceva?

Cum vrei sa fie melodia? Instrumente, acompaniament, stil? Ai mai compus?

In principiu NU trebuie sa alegi poezii pentru ca ritmul lor nu se potriveste cu cel al melodiei (exista si exceptii) si vor suna mecanic.
Cind scrii textul gindeste-te ca sugerezi, inspiri (nu povestesti!) ascultatorilor tai o anumita atmosfera, un sentiment, o amintire sentimentala. Ei vor pune de la ei ceva care se potriveste cu ei insisi si viata lor.
Nu trebuie sa precizezi prea mult, sa explicit. Pastreaza mister, nu aprinde toate luminile in text. Nu exagera cu epitetele "catifelat, inalt, arzator, azuriu, distrus, sfarimat" etc. Depinde de stilul muzicii, dar mai bine deloc.
De exemplu nu spui "Iubita mea m-a parasit" ci de exemplu "in vis am intins mina spre perna".
Tema nu trebuie sa fie absolut originala.
Fii sincer, nu incerca sa pacalesti cu vrajeli. Scrie asa cum ti-ar placea tie sa auzi.