| sopranaCadaverica a întrebat:

As vrea sa cant intr-un cor bisericesc. Pentru a fi acceptata trebuie neaparat sa am o voce lucrata + studii in acest sens? Ori ce anume, mai exact? Eu sunt ortodoxa, din cate stiu, ortodocsii de la noi nu practica muzica corala (scuzati-mi cacofonia), spre deosebire de catolici. Ar fi vreo problema daca un ortodox canta in cor catolic? Va rog, astept raspunsuri daca are cineva idee. Va multumesc.

7 răspunsuri:
| christall a răspuns:

Exista si biserici ortodoxe care au cor. In Bucuresti de ex sunt: biserica Sf Elefterie, Manastirea Casin, cred ca si Sf Spiridon. In legatura cu intrebarea ta, iti las adresa de mail a unui preot extraordinar, este numit preotul tinerilor, este de la biserica Sf Nicolae din Militari. Este vorba de Preotul Visarion Alexa. Adresa de mail este visarionalexa@yahoo.com. pentru orice nelamurire te poate ajuta. Succes!

| sopranaCadaverica explică (pentru christall):

Iti multumesc foarte mult pentru raspunsul util!

| TCosminn a răspuns:

Depinde ce fel de muzica vrei tu sa canti. Depinde care este cauza si scopul pentru care tu vrei sa canti. Si mai depinde pentru cine vrei sa canti. Nu e nicio problema unde canti, dar cu siguranta ca vor fi discrepante.

| sopranaCadaverica explică (pentru TCosminn):

Credeam ca s-a subinteles tipul de muzica pe care doresc sa-l cant: corala... intr-un ...cor. Nu exista o cauza sau un scop, ma simt bine cantand, ma atrage muzica bisericeasca si consider ca e un mod de a ma purifica spiritual. La ce discrepante te referi?

| TCosminn a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Draga mea, iti recomand sa citesti istoria bisericii ortodoxe si vezi apoi ce legatura are cu corul. Iti mai recomand de asemenea sa citesti despre aceste cantari. Muzica bisericeasca se canta pe glasuri. Corul are alt scop. Altfel traiesti spiritual muzica bisericeasca, cantata pe 8 glasuri, altfel cantata in cor. Iti spune unul care a cantat si psaltica si corala, deocamdata cant doar psaltica. Se pare ca nu mi-ai inteles exact mesajul. Scopul era daca iti place tie sau daca vrei prin asta sa-L slavesti pe Dumnezeu. Apoi, discrepantele se rezuma la orientarea religioasa ca sa ma exprim in maniera asta. Oriunde vei merge, oamenii vor incerca sa te atraga de partea lor, fie prin muzica, prin poezii sau prin alte mijloace.

| AdrianTzar a răspuns:

Vocea ai putea să o dezvolți și într-un mediu neortodox, nu ar fi nicio problemă. Dar cât încă nu este comuniune între Biserica ortodoxă și biserica romano-catolică, nu o să fie chiar cel mai bun lucru să cânți într-un cor romano-catolic... Sunt sigur că o să îți găsești un grup ortodox unde să îți lucrezi vocea :)

https://www.youtube.com/watch?v=Y7tKexc4wSM

| forlucky a răspuns:

Trebuie doar sa ai putina voce fara studi