Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Salut, aveti idee cum as putea intende lutul? Adica am mai incercat si era foarte lipicios, as vrea sa stiu cum la-s pute intende perfect ( la fel ca pe aluat )?

12 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cand capeti multa experienta vei fi in stare sa il faci bine, pana atunci practica.

| MihaelaDart a răspuns:

Daca mai ai lut care nu este atat de "imbibat" cu apa, poti sa-l combin cu cel pe care-l ai. Prin amestecarea celor doua nu va mai fi lipicios.

| angemon500 a răspuns:

Pune-i paie

| anononymos a răspuns:

Asteapta un pic sa se usuce problema e ca estre prea imbibat in apa atunci cand modelezi nu trebuie sa fie deloc ud!

| piisycutzza a răspuns:

Raspuns.ul tau aici...

| DennisDMR a răspuns:

Pune nisip

| Albertos a răspuns:

Pune-i paie ....multe paie

| bia338 a răspuns:

Trebuie doar sa il umezesti o sa aiba o textura asemanatoare plastilinei si o sa il poti manevra usorwinking

| Andreea_Ene_2001 a răspuns:

Foloseste un roller acrilic (este practic un cilindru de plastic cu care poate întinde lutul similar cu procesul folosit pentru a întinde foi pentru prăjituri. Atentie! Lutul sa fie polimetric.) Sau cum a spus Ελ3na.

| dekitty a răspuns:

Pe aluat pui faina si pe lut nisip.

| MiniStar a răspuns:

Pai cum bine stii pe aluat se pune faina, deci cel mai bine ar fi sa pui pe lut nisip, mai mult pmant, sau il lasi can vreo 1 zii sa se mai intareasca... Eu chiar nu stiu dar ai putea incerca.