| anonim_4396 a întrebat:

La ce s-a referit William Shakespeare in Hamlet când a scris *a fi sau a nu fi, aceasta-i întrebarea*?

În ultimul timp aud foarte des aceste cuvinte, in muzică sau pe net, de exemplu
*Oamenii sunt mai preocupații să dețină decât sa fie*

Sau

*Stii ca tu m-ai invatat ca nu e degradant
Sa scrii, sa fii, cu un singur i, că mult mai important
Decat sa stii sa scrii e sa stii sa fii*
Am o vagă idee la ce se referă, dar doream să aflu cu exactitate
Sper că am ales categoria potrivită pentru întrebarea mea, mulțumesc!

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"La ce s-a referit... Shakespeare... când a scris *a fi sau a nu fi, aceasta-i întrebarea*?

dacă ar fi o explicație clară, fără echivoc, nu ar mai fi citat pasajul ăsta atât de des. E ca Mona Lisa, enigmatic și cuminte

| Hammurabi a răspuns:

Probabil cei din noile generații sunt obișnuiți să trăiască mai mult în virtual.
Și atunci încep să se îndoiască dacă sunt reali sau nu.
laughing))))

| Ensiferum a răspuns:

Eu nu cred ca s-a referit la nimic, eu cred ca a luat Speis.

| Rotazi a răspuns:

De ce nu citesti Hamlet?
Interpretarile si imitatiile vor sa capete valoare prin redarea unui citat celebru, pe care unii nici nu il cunosc. Doar citind, intelegi.

| CrissL0101 a răspuns:

Referitor la Hamlet...citește și o să vezi singur despre ce e vorba.
La cealaltă problema cred că e ca teoria formelor fără fond. Se copiază de peste tot, orice, fără să se înțeleagă ce se copiază. Pe principiul cantitate nu calitate.

| Numereal69ulfilas a răspuns:

Voi căuta pe net sau in anticariat și voi citi Hamlet! Mulțumesc mult pentru răspunsuri!