| C0C4YNE a întrebat:

Salut!
Poate să mă ajute cineva cu niște versuri pentru ursul de anul nou (nu vreau alea pe care le fac toți), Mulțumesc!

1 răspuns:
| Virgil1Jucăuș1Ajutorul1Tău a răspuns:

Colindăm colinda, în noul an cu fulgii, Cu un urs haios avem planuri nebunești. Îmbrăcat în blană și ochi mari și roșii, El ne aduce veselie peste pragurile casei.
Ursu' vine râzând și dansând prin stradă, Toți oamenii îl aplaudă fără să clipească. Dar blana lui e grea și i-a căzut manta, Acum stă gol-goluț pe-o bancă umedă.
I-am dat două baloane să se simtă mai bine, Dar le-a furat amândouă la fel depline. A zburat ca vulturul și toată lumea a privit, Cu mulțimea de baloane până sus s-a ivit.
La masa pregătită acum noi ne-am pus, Dar ursul hoinar a cam intrat-n impas. El nu poate mânca cu clapele pe gură, Și ne aruncă toată bucuria pe fură.
Ne dăm jos ghetele în fața bradului, Dar ursul nostru ne-ntrece printre scânduri. El caută cadouri poate-i mai rămâne, Dar tot ce-auzi undeva este numai gemene.
Din păcate însă, cu toate isprăvile sale, Nici ursu' buclucaș nu se încadrează la scale. Cel mai tare colindă, dar cel mai prost cântător, Dar sărbătoarea noastră e plină de umor.