| Adryannn a întrebat:

ajutati-ma si pe mine... spuneti-mi cum se fac bratarile prietenei un tip cel mai usor ca acum fac primadata... explicati-mi ca vreau sa imi fac si eu dau funda la cel la care reusesctongue

4 răspunsuri:
| Muflă a răspuns:

Iei un mănunchi de fire mai groase și îi faci nod la un capăt, apoi iei primul fir din stânga și faci cu el câte două noduri în jurul fiecărui fir până se termină firele. O iei de la-nceput cu următorul și următorul și următorul :-@ când e brățara destul de lungă înnozi iar toate firele și gata. Asta-i versiunea simplă, dar sunt și alte metode...

Așa se fac alea în V
http://browse.deviantart.com/? qh=§ion=&global=1&cu=friendship+bracelet+tutorial#/d1unvdu
Și mai sunt diverse patterns pe net :-? Caută și tu pe Google "friendship bracelet patterns"

| PrincessConsuela a răspuns:

Sunt mai multe tipuri. Poti sa le crosetezi, sa le faci dintr-o ata mai groasa, sa iei mai multe fasii de material mai subtiri si sa le impletesti(cel mai convenabil zic eu; nici nu conteaza culorile). Daca prietenei ii place, funda?big grin

| Brigi_5231 a răspuns:

Pai cel mai usor este sa iei mai multe fire de mohair[ depinde in cate sti sa impletesti] si sa le impletesti
Sau poti sa pui o fasie de mohair[ s. o ti agatata in mana] si la un capat sa prinzi alte cateva fasii. apoi incepi sa le rotesti pe fasia dreapta, pe rand. fundabig grin?
Eu mi.am facut niste bratari de genu` asta... doar ca nu prea le mai port