| chomper a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor. Trebuie sa fac un apuss de soare dar nu reusesc sa pictez norii. Poate imi puteti da un sfat cum sa-i realizez.Dau funda celui ce ma ajuta.
P.S. Daca aveti alte sfaturi in legatura cu pictarea desenului impartasiti-le si mie va rog!

Răspuns Câştigător
| HeresyoftheUnknownGod a răspuns:

Poţi s-o faci în mai multe feluri, îţi detaliez unul din ele:
Fuzionare:
După ce ai pictat şi lăsat soarele să se usuce (cu nuanţe, culori calde etc.), vino cu o pensulă mai groasă îmbibată niţel în apă peste foaie în partea cu cer&nori; apoi vii cu albastru (Un sfat: din moment ce planşa e un peisaj de apus şi culorile predominante sunt portocaliu şi albastru, poţi să foloseşti contrastul culorilor complementare, oranj fiind culoarea complementară a lui albastru, şi să pictezi totul în aceste 2 culori, cu derivări [adică nuanţe]) şi dai peste fond, lăsând nişte spaţii libere pentru nori, apoi cu alte nuanţe de albastru, cu puţin portocaliu ca să faci o legătură între soare şi cer.
Partea cu norii - adaugă alb, apoi puţin albastru (o nuanţă mai deschisă, amestecă-l cu alb) şi apoi niţel oranj.
Unde anume să adaugi aceste culori - te iei în funcţie de soare, cam unde pe foaie e amplasat el.
Pentru a le da volum, poţi adăuga şi griuri.

3 răspunsuri:
| AlleSiAtat a răspuns:

Incearca sa pui putina apa si multa culoare, apoi joaca-te cu pensula (adica tot apesi pe ea, in asa fel incat sa se faca parul de pe ea in forma de floare). Cred ca ti-ai dat seama.winking Inca o sugestie...ai putea sa faci cerul prin tehnica de fuziune, adica sa pui multa apa pe foaie apoi culori.Cred ca ar reda bine un rasarit.
Succes in realizarea picturii!

| RuxiRuxandra a răspuns:

Eu zic ca apusul sa il faci fara nori.Ar da o nota mai artistica, mai interesanta.Numai daca stii sa faci norii foarte bine te sfatuiesc sa ii pictezi, daca nu inmulteste mai multe nuante gen portocaliu-rosu, rosu-galben, galben-rosu iar apoi deschide culorile cu alb si inchidele cu negru.Ca sa-ti iasa perfect trebuie sa adaugi cat mai multe nuante! Iar nuantele inchise incearca sa le duci in planul mai indepartathappy