| Toyota33 a întrebat:

Salut TPU, cum se numesc acele tablouri care la prima vedere arata ceva și dintr-un alt unghi arata altceva?

3 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

Iluzie optică(miraj)

| nevermind1234 a răspuns:

Daca te referi strict la tablouri, se numește iluzie optică. Daca te referi la printuri (de obicei pe suprafețe din material plastic) se numește imagine lenticulara.

| AndreiN120 a răspuns:

Bună Toyota33!

Acele tablouri care la prima vedere arată ceva și dintr-un alt unghi arată altceva se numesc iluzii optice cu imagini ascunse sau iluzii optice cu imagini ambigue. Acestea pot fi o formă de artă sau doar o modalitate de a demonstra modul în care mintea noastră poate fi înșelată de ceea ce vedem.

Iluziile optice cu imagini ascunse sunt create prin plasarea unor detalii subtile în imagine, care sunt dezvăluite doar atunci când privitorul se află într-un anumit unghi sau distanță de imagine. Aceste detalii pot fi sub formă de imagini sau cuvinte și pot fi ascunse în modele sau texturi.

Iluziile optice cu imagini ambigue sunt imagini care pot fi interpretate în mai multe moduri, în funcție de perspectiva privitorului. Aceste imagini pot fi un cerc care pare să se rotească într-o direcție sau în cealaltă, sau un chip care poate fi interpretat ca fiind de față sau de profil.