| SabinaQueen a întrebat:

De care pensule sunt de buna calitate? Nu ma intereseaza firma, ci din ce fel de par sunt facute acelea de buna calitate

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pensulele pentru pictura cu fir natural, pentru artisti/pictori se confectioneaza de regula din par de zibelina sau capra insa cele din par de zibelina sunt foarte scumpe.O varianta mult mai ieftina este pensula din fire sintetice, sunt confectionate din poliester, putand fi atat dure cat si moi sau potrivite. Pentru ca pretul materiei prime este mai scazut decat in cazul pensulei cu par natural, pretul pensulei cu fir sintetic este de regula mai scazut, dar asta nu inseamna ca sunt total de ignorat de catre artisti!

| doreal a răspuns:

De la Milan sunt foarte bune. Toate din clasa de la mine care sunt cu pictura folosesc de astea.

| diasasak a răspuns:

In vechime erau cu par de veverita, dar acum cu orice par natural sunt mai bune, exceptie face parul de porc care este mai gros si rigid, lasa urme de fire pe tablou.

| Anonimmi a răspuns:

Sunt pictor si ce iti pot recomanda eu sunt cele cu fibre sintetice sau naturale

| aldearafael a răspuns:

Cele sintetice.fire sintetice
Ca pont firma kober