| MihaelaDart a întrebat:

Doresc o aplicatie cu carti online traduse in limba romana, caci pana acum ce am instalat erau in engleza ori germana. Cunoasteti ceva bun? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Am niște linkuri bune:
http://1cartepesaptamana.ro/carti-de-citit-online-si-gratuite/
http://cartigratuit.blogspot.ro/
https://raileanumariana.wordpress.com/......istie-pdf/
https://titimuresanu.wordpress.com/biblioteca-pentru-toti/

Aplicații: Cărți de citit (aici, selectezi limba și categoria dorită. Poți citi doar primele 3-4 pagini, pe urmă îți cere s-o descarci dacă vrei s-o citești integral
Poți încerca și pe EvoBook (așa ceva)

14 răspunsuri:
| Anngela a răspuns:

Cauti pe magazin pla : carti audio in romana si iti da ceva. Sunt unele care au chiar sa ti alegi si cartea.

| Ralukafay a răspuns:

Ce fel de carti vrei: povesti, basme, poezii, citate?

| MihaelaDart explică (pentru Ralukafay):

Romane

| Ralukafay a răspuns:

Cauta "romane" pe magazin play si vei primi mai multe feluri de carti.

| RAY a răspuns:

Aplicatia aia pur simplu gasea carti in lb germana, engleza, nu traducerea ia cartea, slabe sanse citeste in lb germana te va ajuta mult

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Nici nu am spus sa-mi fie tradusa cartea, ci cum exista in librariile din oras carti de Agatha Cristi de exemplu si in limba romana, doream de acest gen sa gasesc si eu. Sincer nu prea vreau in germana, nu o sufar si nici nu prea vreau sa ma perfectionez, prea multi purici in Germania nu voi face. Doream in limba romana, pentru a nu-mi uita limba, nimic mai mult. Zi de zi, eu comunic numai greaca chiar daca sunt la nemti.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Sa nu uiti lb romana? https://www.wattpad.com/home

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Exact. sa nu imi uit sa o graiesc. De 7 ani jumatate sunt plecata din Romania si pentru cultura mea, este bine sa stiu.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

Mai rar asa ceva,multi uita lb romana inca din avion,autocar, uitate la tv romanesti, citeste, vorbeste, scrie in lb romana etc

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Doar romaneste o scriu fie aici ori pe grupuri ori cand vorbesc cu parintii, in schimb in viata de zi cu zi se intampla foarte rar sa-mi patrunda prin calea mea vreun roman. Chiar daca la locul de munca am o singura colega romanca si vreo 2 moldovence de peste Prut, desi nu ma interactionez zi de zi, lucram in ore diferite si nu avem timp de vorba lunga, mereu suntem pe fuga.
Tocmai ca asta vreau sa citesc, desi cateva carti le-am lasat in Grecia la socrii si aici in Germania nu am. De pe laptop mai citeam cand imi descarcam un pdf, desi as fi vrut sa am si acum pe telefon in momentele cand sunt in pauza de la munca sa "rasfoiesc" ceva.

| RAY a răspuns (pentru MihaelaDart):

In ce land locuiesti?

| MihaelaDart explică (pentru RAY):

Renania de Nord-Westfalia

| MihaelaDart explică (pentru floresdemayo):

Multumesc pentru ajutor! Am descarcat si aplicatia taman buna este. :*