| Adrian22243 a întrebat:

Salut, TPU! Am o întrebare. Aș avea nevoie să găsesc filme în engleză cu subtitrare proastă în română sau cărți traduse greșit din engleză în limba română. Aveți vreun exemplu de astfel de filme/cărți? Vă mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.In privinta filmelor, gasesti traduceri proaste pe siteurile care ofera vizionare gratis.

2 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

In ultimii ani toate traducerile sunt foarte proaste. In ciuda afirmatiei de mai sus. Vad multe filme traduse cu greseli gramaticale sau cu cuvinte inventate de traducator. Ceva ca o struto-camila intre romana si limba din care se traduce.
Daca stapanesti limba romana le vezi usor.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Nu cred că o să găsești astfel de exemple fiindcă cei care se ocupă de traduceri, mai ales în domeniul publicistic, sunt profesioniști, iar în acest domeniu nu sunt permise greșelile.