| Andrei_Buse_1998 a întrebat:

Vreau sa confectionez niste magneti de frigider, stie cineva cam de ce am nevoie si unde pot sa gasesc masini speciale pentru asa ceva?

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie de magnetii propriu zisi si figurinele in care sa le bagi.
Magnetii intr-adevar se fac cu masini (aparate) speciale, dar au consum de energie electrica foarte mare si nu merita sa produci doar la cantitati mari (mii de bucati). Mai ieftin poti gasi magneti gata facute, la cantitati mai mari poate scadea si pretul.
Figurinele se fac, de regula, din plastic, injectat. Pentru a face asemenea figurine, ai nevoie de o masina de injectat plasticuri, dar mult mai costisitoare vor fi matritele de injectare, care trebuie facute pentru fiecare model si sunt foarte scumpe (se fabrica la comanda). Si in acest caz, renteaza sa faci doar cantitati mari, de zeci de mii de bucati.