| BogdanFnky a întrebat:

Salut tuturor! Stie cineva care este semnificatia proverbului: Cine se scoala de dimineata departe ajunge? Vreau sa fie cat mai literar! Dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Cine se scoala de dimineata departe ajunge?

Cine se scoală mult prea de dimineață, umblă adormit toată ziua!

Stie cineva care este semnificatia proverbului: Cine se scoala de dimineata departe ajunge?

Că lucrurile trebuie făcute la timpul lor și nu trebuie lăsate pentru altă dată sau pentru nici o dată, că nu se fac singure!

Că oamenii harnici, care se scoală de dimineață, și se apucă de muncă, de la prima oră, au realizări în opoziție, cu puturoșii care dorm până târziu și nu fac mai nimic.

Oricum nu mai este de actualitate, că dacă ești un gunoi Băsisto -PDL-ist, cam ai de toate.