| Cristian110194 a întrebat:

Vreau sa va intreb ceva, in special pe cei care cunoasteti detalii legat de subiect dar nu numai. Trebuie sa fac pentru scoala un peisaj in diferite tehnici. Daca formatul e de 9X12 cm,deci mic e nevoie de instrumente ori foarte ascutite ori mici ca marime daca e vorba de pensule spre exemplu, pentru a iesi bine nu? Pentru ca am incercat o pensula de 3 cm si a iesit desul de prost.Detaliile nu se vedeau mai deloc,iar totul se citea destul de greu? E nevoie de pensule mai subtiri?, respectiv creioane de masuri mai mici find suprafata asa mica? Ce tehnici imi mai puteti spune? Orice sfat e de ajutor. Multumesc anticipat.

1 răspuns:
| McJo a răspuns:

Incearca sa folosesti pensule cu varful subtire si sa pictezi doar cu el ca in stilul-tuse- adica dai linii subtiri de vopsea ca o simpla atingere a pensulei. Pentru creioane eu zic sa le ascuti foarte bine si daca ai posibilitatea sa folosesti creioane B ( dai ai grija se sterg foarte greu) si sa fii cat de atent si meticulos potiwinking