| MusicON1995 a întrebat:

As vrea cine este in acest portret si ce semnifica: https://imgur.com/a/5QneT Are legatura cu Argentina sau Cuba?

Răspuns Câştigător
| nirocino a răspuns:

Che Guevara a fost un revoluţionar de stânga, lider al regimului comunist cubanez.
S-a născut în Argentina, la 14 iunie 1928, în oraşul Rosario, provincia Santa Fe. În 1955, îl întâlneşte pe Fidel Castro. Pentru meritele sale, Castro îi dă lui Guevara gradul de El Comandante, cel mai înalt din cadrul gherilei, şi îi conferă, la 29 de ani, Steaua José Martí, pe care Guevara o va pune pe bereta sa neagră. Această imagine a revoluţionarului cu beretă şi stea va deveni celebră în lumea întreagă.  La 9 ianuarie 1959, primeşte cetăţenia cubaneză, printr-o lege specială.
A murit în anul 1967 ucis de armata boliviană cu sprijinul CIA şi a fost înmormântat în Cuba, la  mausoleul din Santa Clara.

1 răspuns: