| darkusss a întrebat:

Salutare! Cine îmi poate spune mai multe despre acest tablou, ce reprezinta și dacă poate cineva sa descifreze mesajul scris în partea de jos. Mulțumesc!
https://imageshack.com/i/pm42JzVxj

Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Ce pot descifra:
Familiei Dr S (Stegaru?) o incercare de materializare a unui... (nu mai inteleg)
Asta, daca am inteles bine.
Reprezinta o persoana ce sta cu capul pe genunchi, trista sau plangand. Am mai vazut imaginea, ca fotografie. Nu mai tin minte unde.

27 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este tablou este o poza facuta de cineva posibil la munte este facuta poza ca scrie familiei doasmnei stegaru, dar tu unde ai gasit poza? Ca scrisul nu se poate descifra decat partial.

| Iote a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E desen. In creion sau carbune.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iote):

Si ceea ce am inteles ca scrie in incercarea de naturalizare dar restul nu se poate stii ce a scrii nu se intelege deloc scrisul

| darkusss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Poza este făcuta personal în aceasta dimineața.
Tabloul îl am de ceva vreme.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru darkusss):

Si tabloul este alb negru sau color?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sub este o dedicație.
Familiei DR... în incercarea de materializare a unui sentiment.
Pare un tablou abstract făcut de un bolnav mintal, pacient al unui psihiatru, pe care l-a dăruit medicului în semn de mulțumire pentru ajutorul acordat.

| darkusss explică (pentru CristiDinBucuresti):

Alb negru

| darkusss explică (pentru sadrian46):

Pictura în sine îmi pare cunoscuta. Cred ca am mai văzut-o acum ceva ani, deși e posibil sa ma înșel.

| darkusss explică (pentru Iote):

Și mie îmi pare cu cunoscuta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru darkusss):

Probabil că te înșeli. Ai văzut ceva similar.

| Iote a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Scris de doctor? laughing

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

Da, e o postura de tristete, o fotografie care se poate face usor fara un model prealabil.

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

Eu cred ca ai originalul.
Poate ai vazut ceva asemanator.

| darkusss explică (pentru sadrian46):

Foarte probabil datorita faptului ca seamănă cu sculptura "gânditorul"

| darkusss explică (pentru Iote):

Posibil. Încercam sa descopăr cumva dacă este copie sau print după o anume opera.

| darkusss explică:

Mulțumesc toturor pentru răspunsuri!

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

O ai in mana. Seamana a print? Pe revers are ceva care sa sugereze ca e carte postala?

Chiar daca e original, nu cred ca e un pictor cunoscut. Multi talentati au ramas la stadiul de amator in acele vremuri.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Iote):

Exact scris de doctor.

| darkusss explică (pentru Iote):

Pare a print, dar în același timp se vad pe spate unele dungi/crestaturi, posibil creion. Dacă atingi partea pictata/printata rămâne negru pe degete.

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

"Dacă atingi partea pictata/printata rămâne negru pe degete."
Atunci, nu este print. Este originalul in creion sau in carbune, cum am banuit. Probabil creion.
Daca ai in apropiere un muzeu de arta, incearca sa iei legatura cu ei pentru o parere.

| darkusss explică (pentru Iote):

Carte postala, nu cred. Are undeva la 30x21

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

Nu puteam sa-mi dau seama din imagine happy

| darkusss explică (pentru Iote):

O sa ma interesez. Mulțumesc mult pentru informații!

| Iote a răspuns (pentru darkusss):

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gusticel nu vede nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreau saratele