| Mitssuki a întrebat:

Stie cineva daca si unde as putea sa forjez ceva din metal (ex: cutit/dagger)? Ma refer la un atelier de forjat unde, contracost, m-ar lasa sa forjez eu ceva. Pentru experienta in sine de blacksmithing si pentru ca imi doresc sa incerc chestia asta, sa-mi fac singura ceva. Aveti idee daca e posibil asa ceva si unde? De preferat Bucuresti sau cat mai aproape. Dar daca stiti vreun loc oriunde in tara, I'm still interested. happy

2 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Exista mici fierari care inca mai fac potcoave
dar cum sa ii gasesti, chiar nu am cea mai vaga idee, am vazut la tivi, nu personal

Bula
| Bula a răspuns:

Daca vrei sa faci forjare (si te si pricepi), atunci faci o groapa incapatoare, iar in groapa faci foc cu lemne de esenta tare. Faci si orificii pentru aer, pentru a ridica temperatura.
Mai ai nevoie de un cleste cu maner lung de cel putin 1m, un ciocan de 5Kg, o nicovala si o manusa de protectie din piele groasa.
Cu acest echipament, folosit adecvat, poti forja potcoave, securi si alte obiecte de dimensiune medie.