| AlexKnZ2002 a întrebat:

Salutare,TPU!
Am o nedumerire.Sunt in clasa a 9-a,profil economic si doresc sa ma transfer la filologie.M-am informat si stiu ca nu se poate din primul semestru.
In schimb, doresc sa ma transfer din al doilea semestru.(Sunt in acea clasa 3-4 locuri libere)
Intrebarea mea este:
Va trebui sa dau vreo diferenta?(Am auzit ca doar cei care au trecut de clasa a 9-a trebuie sa dea diferente..Nu stiu daca este adevarat.)

Ofer funda raspunsului ajutator.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Ara997 a răspuns:

Ai fost informat gresit, dragul meu
http://www.avramiancucluj.ro/materiale/info_utile_noutati/transferuri.pdf
vezi articolul 223 litera a ) se poate in vacanta de iarna cu mentiunea se ia in calcul media de admitere. si nu media semestrului 1.
e de preferat sa te transferi in iarna pentru ca vei avea putin de invatat pentru diferente adica un semestru de latina cum a zis cel de mai sus
plus ca te vei integra mai usor colectivul nefiind sudat
plus ca acele 3.4 locuri pana la toamna s-ar putea sa nu mai fie libere
vb la scoala la care vrei sa te transferi, faci cerere, in vacanta de iarna intersemestriala dai diferenta, pe urma scoala primeste notificare de la inspectorat ca trebuie sa elibere foaia matricola si gata.

2 răspunsuri:
| FURRIA a răspuns:

Cazurile difera de la scoli la scoli, profil la profil.
Cel mai bine te-ar putea ajuta chiar directiunea scolii, ti-as recomanda sa mergi personal sa vorbesti cu cei de la secretariat sau cu directorul scolii, o sa te lamureasca ei in maxim 5 minute( ce e sigur e sigur).

| JustAskingBruh a răspuns:

Dai diferenta din engleza si latina