| HiperSebi a întrebat:

Salut all! Am o mare rugaminte si as vrea sa-mi raspundeti puppy dog eyes Sunt la liceu in clasa a 10-a la profil de bilingv-engleza, daca am media 4 la o materie in primul semestru,ma pot transfera la un ALT LICEU? deoarece sunt locuri libere la liceul la care vreau sa ma transfer tot la aceleasi PROFIL, adica bilingv-engleza.
Si sa am in primul sem. 4 si in al doilea 6 la liceul la care ma voi transfera...se poate? FUNDA SI THX la cel mai bun raspuns :X

Răspuns Câştigător
| Kriss96 a răspuns:

Ce materie? De fapt nu are vreo relevanta. Nici eu nu suport unele materii. Si am niste profi de imi vine sa ma ridic de pe scaun si sa plec din clasa.
Nu esti singurul in situatia asta. Ideea e sa-ti cunosti interesele. Asta e cel mai important in viata. Chiar daca tu nu suporti materia sau proful sau ambele, incearca sa-ti dai silinta. Daca ai fi prost as mai zice.Dar se vede ca nu esti. Pana la urma ai 9.55 si e drept ca vazand asta ai ceva sanse sa te poti muta. Sti ce ar fi nasol? Directorul/directoarea scolii unde vrei sa te muti sa predea materi asta pe care nu o suferi tu laughing) Acum lasand gluma la o parte indiferent ca proful asta iti da 5 sau te lasa cu 4 important e sa intelegi ca in viata mai trebuie sa facem si ce nu ne place. Altfel pierzi mai incolo.

4 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Nu cred. Ce liceu crezi ca te va accepta? Primesc ei asigurare ca tu o sa te pui cu burta pe carte ca sa nu ramai corigent?
De la o medie de 4 pana la corigenta nu mai e decat un pas. Si nu poate sti nimeni daca tu o sa scoti intr-adevar 6 pe al doilea semestru. Daca ajungi acolo si dai de un prof idiot care te lasa? Mai scoti tu medie de trecere la anul.Ramai unde esti pana rezolvi problema cu media.
Scoliile se feresc pe cat posibil de elevi batausi, chiulitori, cu medii foarte mici sau aproape de corigenta.
Tu poti intreba la liceul ala unde vrei tu. Dar nu iti garanteaza nimeni aici ca o sa te accepte. Decat sa pui o intrebare din asta pe TPU mai bine da un telefon la secretariat sau du-te chiar acolo. Vorbeste cu ei.

| HiperSebi explică (pentru Kriss96):

Faza e urmatoarea ca media pe primul sem. e 9, 55 laughing numa la obiectul asta am 4 pentru. ca efectiv NU-L SUPORT(sau cred, posibil sa pot scoate 5), cand ma uit in carnet nu-mi vine sa cred medii aproape toate de 10, numai asta 4... iar printre ultimele medii unde AS vrea sa ma transfer la acel liceu sunt si de 8 sau chiar mai mici...nu sunt bataus, nu chilesc, dar pur si simplu nu-mi place porcaria asta de materie, iar profu. fiind asa rupt de realitatea mai mult ca sigur o sa ma lase, dar mai am o sansa.De asta am zis daca ma pot transfera sa stiu, oricum am sa fac tot posibilul sa trec chiar si cu notele mele (5, 3,4) crying

| HiperSebi explică (pentru Kriss96):

Nu este prima daca cand ma transfer de la o clasa la alta sau de la un liceu, cred ca e a 3 oara in 3 ani, poveste mai lunga si am cunoscut atat de multi elevi si profesori, dar asta e mult prea retard + ca nu sunt singurul din clasa care este in situatia asta, e atat de superficial si corecteaza intr-un sictir, nu intelegi mai nimic si favorizeaza al drq...crede-ma ca am incercat in mai multe feluri sa-l iau dar e mult prea rupt de realitate... oricum asa ca om e de treaba, mai o gluma, mai putine teste (decat ar fi normal) etc, dar cand vine vorba de ascultat si corectat zici ca e cu totul altul, oricum mersi de motivatie kriss si lui sergiu de raspuns big grin

| Kriss96 a răspuns (pentru HiperSebi):

Ce materie? De fapt nu are vreo relevanta. Nici eu nu suport unele materii. Si am niste profi de imi vine sa ma ridic de pe scaun si sa plec din clasa.
Nu esti singurul in situatia asta. Ideea e sa-ti cunosti interesele. Asta e cel mai important in viata. Chiar daca tu nu suporti materia sau proful sau ambele, incearca sa-ti dai silinta. Daca ai fi prost as mai zice.Dar se vede ca nu esti. Pana la urma ai 9.55 si e drept ca vazand asta ai ceva sanse sa te poti muta. Sti ce ar fi nasol? Directorul/directoarea scolii unde vrei sa te muti sa predea materi asta pe care nu o suferi tu laughing) Acum lasand gluma la o parte indiferent ca proful asta iti da 5 sau te lasa cu 4 important e sa intelegi ca in viata mai trebuie sa facem si ce nu ne place. Altfel pierzi mai incolo.

| sergiu_9343 a răspuns:

Da doar daca iti accepta transferul cei de la liceul la care te duci! De obicei daca ai media mai mare decat a ultimului intrat te accepta.