| Damaian a întrebat:

Salutari TPU recent m-am reapucat de un vechi hobby si anume poezia,am scris cateva poezii insa nu prea vad cum as face asta sa infloreasca fara critica,asa ca daca nu cer prea mult as dori putina critica constructiva din partea voastra si indrumare de la cunoscatori de exemplu cum as putea sa promovez asa ceva si ce informatii sa asimilez.
Va las mai jos o monstra dintr-o poezie numita Frig.
Enjoy.

Afară e cald, câteodată-i soare,
Însă-n interior mereu e răcoare
Ochii ei albaștrii ca niste safire
Nu-s la suprafață, trec direct prin tine.

În casa sufletului totdeauna-i iarnă,
Iar povara vieții înca se răstoarnă
Scrisul pe hârtie îmi ia din durere
Însa-n suflet... încă...ninge cu tăcere.

Visele-mi sunt iară colac de salvare,
Sinea si pasiunea se scufundă-n mare
Viața nu e roz, plina de mândrie...
Extaz, bucurie...viața-i poezie.

13 răspunsuri:
| atoatestiitoarea a răspuns:

Începe prin a scrie corect românește!
Ochii ei albaștrii

| KNST a răspuns (pentru atoatestiitoarea):

Nu mai fi atat de dura. Si-a postat trairile, intr-un mod original. happy
Are timp sa se izbeasca de editori si alti sacali.winking

| Ionut_Sur_1987 a răspuns:

Frumos tare... mesajul pe care il primesc citind aceasta poezie este acela de a te bucura de viata fie ea buna s-au rea... parerea mea

| KNST a răspuns:

Cu mici greseli gramaticale (nimic serios), dar... mi-a placut nespus. Eu, sunt mai mofturos de fel, insa poezia asta mi-a facut ziua. Iti doresc succes. P.S. Daca publici ceva, sa nu uiti ca te-am vorbit de bine azi.winking

| Anirbas a răspuns:

Buna, buna.

Nu suna bine ''Ninge cu tacere''. E ca si cum spun, ''stau cu tacere''. IN tacere.

Gaseste (CREEAZA, nu GASESTE ca in cazul de fata) niste figuri de stil NOI. ''Colac de salvare'', stii ca multi au mai folosit asta, nu este o idee originala, e auzita de undeva. Si inca cateva din text, stii care. Lucrurile fabricate in sufletul tau, nu luate din exterior, reusesc sa uimeasca.

| KNST a răspuns (pentru Anirbas):

Alerta! Nu da sfaturi atunci cand scrierea ta are urme cacofonice!
De exemplu: "Si inca cateva din text...".
P.S. Nu taia aripi, cat timp lama cutitului tau este stirba!

| Anirbas a răspuns (pentru KNST):

Consideri ca vorbim dur, dar asta nu inseamna ca taiem aripi. Cum s-a spus, nu infloreste fara critica. Stiu ca ai intentii bune, dar o cacofonie nu elimina tot ce am scris. Nu a cerut sfaturi blande. Scriu asta fiindca trebuie sa intelegi si tu ca desi e un lucru bun sa iei apararea unui om, dar asta nu inseamna ca il ajuti sa evolueze. Am raspuns fiindca era o alerta. Glumesc.

| KNST a răspuns (pentru Anirbas):

De ce vorbesti despre tine (cu mine) la pers. 1 plural? Sunteti mai multi?
Chiar ca mi-am facut de lucru cu ditamai trupa.

| Damaian explică (pentru Anirbas):

Multumesc pentru feedback, m-a ajutat raspunsul tau.

| Damaian explică (pentru KNST):

Multumesc pentru sustinere insa pot rezista criticii ba chiar mai mult am învățat foarte mult din critica si o sa mai am multe de învățat.

| MariaAnna666 a răspuns:

Hei, hei! E chiar fain ce ai scris tu. Ai ceva talent si ar fi pacat sa renunti.
Pentru promovare, ai putea sa iti faci un blog unde sa postezi poeziile sau sa le postezi pe Wattpad. Aplicatia e destul de utilizata si sunt sanse ca cineva sa citeasca ceea ce creezi. Ai putea sa iti rogi si prietenii sa te ajute cu promovarea.
Bafta ^.^

| Zmeilor_Spaima_1905 a răspuns:

Un agramat nu va fi niciodată apreciat. Învață gramatica în primul rând :
"Va las mai jos o monstra" laughing))))))))))))))))))
MÓNSTRU, monștri, s. m. 1. Ființă mitologică
MÓSTRĂ, mostre, s. f. 1. Cantitate mică dintr-o marfă, dintr-un material, sau un obiect dintr-o serie de obiecte de același fel, după care se pot aprecia anumite caracteristici ale acestora; probă, eșantion, model

"Ochii ei albaștrii" laughing)))))))))))

| Damaian explică (pentru Zmeilor_Spaima_1905):

Multumesc pentru sesizare.