| Smarandica a întrebat:

Spuneti-mi va rog cum este corect.
a)"urâcioasă"
b) "uricioasă"?

Răspuns Câştigător
| Puiutz a răspuns:

Buna.
Prima varianta -> urâcioasă
î se foloseste doar la inceputul cuvantului sau la sfarsit.
Ex ( început / a hotarî ). happy

22 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Corect: urâcioasă.
Pa, pa.

| yumeee a răspuns:

Cum să fie "urîcioasă", î din i se foloseşte doar la sfârşitul unui cuvânt. ioi.

| clarobscur a răspuns:

Prima varianta e corecta. I din i se foloseste la inceputul cuvantului, la sfarsitul cuvantului sau la un cuvintele compuse ex. reincarnare, neinceput, reimpacare etcwinking

| SelenaDesire a răspuns:

Hei! Corect este a). ^_^

| justagirlll a răspuns:

A) pentru ca î se foloaseste la inceputul si la sfarsitul cuvintelor,
funditaaaa

| cosmin2221 a răspuns:

A)pentru va acum in mijlocul cuvantului e cu a din i

| MidnightLady a răspuns:

A folosit diacritice, se vede clar ca la a doua varianta e "i" nu "î". Corect este "urâcioasă" deoarece cuvantul de la care provine derivarea e "urât" nu "urit".

| Gosh. a răspuns:

Prima varianta.

| cevazacelamineintorace a răspuns:

A)uraciasa

| OMfGtheyKilledKenny a răspuns:

1 la mana "urâcioasă" este corect deoarece in cel de-al doilea caz structura "ur" ar fi prefix si prin eliminarea ei ar iesi "îcioasă" ceea ce nu este in dictionar
2 la mana. pe vremea comunismului se scria cu î. in timp scrierea s-a mai imbunatatit si se scrie cu â.
concluzia: este corect in ambele cazuri, dar in b) cuvantul este scris "in stil vechi" (ca sa zic asa)big grin
sper ca am fost de folos
numai binehappy

| AndutzaAndu a răspuns:

"Urâcioasă", eu aşa ştiu.

| Roxii a răspuns:

A este corect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

happy in unele cazuri...amandoua

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A)Urâcioasă

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cosmar.sau bau-bau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paulapity @/ Aveti un stupid de la mine, bonus pentru : " pe vremea comunismului se scria cu î. in timp scrierea s-a mai imbunatatit si se scrie cu â "! Asta nu se cheama " imbunatatire " ci complicare a scrierii. Citeste aici : http://www.pruteanu.ro/00rapid/ind-ttt.htm si la cuprins in stinga sus : " De ce î din i "

| T!mea a răspuns:

Uracioasa.

| bogdan_5147 a răspuns:

Eu stiu uricioasa

| yoni a răspuns:

Urâcioasă

Răspuns utilizator avertizat
| Loretta a răspuns:

Amandoua sunt corecte.

| n0bodywants2b3l0nely a răspuns:

Nashpa, oribila. laughing