| Madda12 a întrebat:

Stie cineva ceva despre algele aurii? happy

1 răspuns:
| marycroitor a răspuns:

Algele aurii — diatomeele.Această încrengătură este formată din 6 000-8 000 de specii. Plantele sunt uniceiulare, de mediu acvatic (în ape dulci, salmastre sau marine - întalnindu-se în tot oceanul planetar, cu deosebire în zonele calde).
Se unesc în cenobii sau colonii filamentoase, stelate etc.
Corpul lor are o simetrie radiară sau zigomorfă (triunghiulară, sferică, ovoidală etc). Membrana este pectică şi se impregnează cu bioxid de siliciu; forma ei este caracteristică semănand cu o cutie cu capacul său; sunt două valve îmbucate, cea superioară numindu-se epivalvă (epitecă), iar cea inferioară hipovalvă (hipotecă), linia lor de unire purtand numele de brau.
Pe axa mediană a suprafeţei valvelor există cate o impresiune numită rafă, la extremităţi distingindu-se două nodule terminale, iar la centru un nodul central; pe la nivelul nodulelor terminale citoplasmă poate ieşi la suprafaţă.
Bioxidul de siliciu care impregnează membrana determină rezistenţa ei deosebită (de-a lungul erelor geologice, începand cu Carbonifer şi mai ales Cretacic, s-au păstrat pană astăzi depozite de diatomee, acestea fiind cunoscute sub numele de kiesselgur).

Membrana acoperă citoplasmă care este în mişcare şi, curios, iese în afară printr-un alt nodul terminal. Prin această circulaţie citoplasmalică de-a lungul rafei, diatomeea se mişcă alunecand.
Nucleul este bine dezvoltat. Celula mai are cateva vacuole si cromatofori sub forma de plăci, tuburi sau granule care conţin clorofilă şi un alt pigment caracteristic diatomeelor numit diatomină sau feofil, dominant faţă de clorofilă (de aceea diatomeele sunt brune).
Plantele sunt autotrofe, sintetizand ca materii de rezervă uleiuri de tip special.
Inmulţirea se face atat pe cale asexuată, cat şi pe cale sexuală.
Din punct de vedere filogenetic, se crede că diatomeele fac trecerea spre algele brune datorită existenţei pigmentului feofil care maschează prezenţa clorofilei.