| ramy4ever a întrebat:

Stie cineva de ce au lupatat romanii pentru unire?

Răspuns Câştigător
| foreverANDaDAY a răspuns:

Pentru ca aveau radacini comune si vroiai sa se impleteasca intr-un singur popor si sa devenie uniti, frati cu toti si sa nu existe granite. Li sa aprins o flacara, care ardea pentru dorinta de a ase impreuna, care la inceput o aspiratie dar in timp a devenit o realitatea pentru care sa luptat pe viata si pe moarte si pe care multi o vor aprecia de acum incolo.
Romania si nimic din ea nu ar fi fost ce este in prezent fara unire si nu ma refer la prostia din tara ci la partile bune la iubire, fratie si dragoste. Gandeste cati au luptat pentru acest scop nobil cu inima si suflet si gandinduse doar la patrie si uitand de tot altceva si morte nu ii spria catusi de putin si in lupa au murit ca niste eroi si o flacara din inimile lor arde si acum in inima fiecaruia dintre noi si nimeni niciodata nu poate uita sacrificiul suprem pe care romanii lau facut pentru aceasta unire.
Iubeste Romania si romani cu toate calitatile si defectele lor si nu uita de stramosii tai! Niciodata!

3 răspunsuri:
| ana3 a răspuns:

Ca sa se uneasca.laughing oare de ce? deci practic stefan cel mare (batman) mircea cel batran (superman) si mihai vieazul (spiderman) au luptat impreuna ca cele 3 tari romanesti deximpreunatae sa se impreuneze, ca sa fie ei mai cmecheri. astelf prin 1600 pe la ora 9, 9 si ceva s-a produs o extorsiune a unirii romanilor intr-o singura ||. deci practic nimanui nu-i pasa de ei, da` ei cum se credeau supererOI s-au luptat iar fiecare dintre ei au primit cate o perversa ca pe Tara romaneasca de i s-o deschis asta de aici, stii tu. Deci in limbajul de zi cu zi i-a dat un capac d i-o tiuit tzapa lui Vlad Tepes, sabia lui Miahi Viteazu si scutul lui Alexandra cel 'Bun'. Ei nu stiau d`astea deci ori o castigat ori nu o mai castigat, nu? pai te rog frumos sa=mi spui tu mie de ce apostezi lumea cu astfel de chesti? deci daca te plictisesti ori te duci sa calaresti o nevastuica ori nu et mai duci. deci practic sper ca am fost destyl de clara si daca vrei poti s-al apostezi si pe prof tau de istorie cu aceasta intrebare datorita faptului caci stii ce v-a pleca de acolo? Perversa ca pe catedra. pai ce era sa faca? sa-si arunce mana in sus? pai ori respectam forta ori nu o mai respectam, nu? ||

| LostHappiness a răspuns:

Chiar tu ai spus in intrebare. Ca sa se plictiseau. Tu nu crezi ca decat patru state mai mici, era mai bine unul mai mare?

| VecinaDeLa3 a răspuns:

Bine, hai sa nu invatam copilul de rau: nu s-au unit din patriotism si dragoste de revedere cu fratii de acelasi sange, etc... S-au unit cred ca pentru a se apara mai bine- pe vremea aia trebuiau sa isi uneasca fortele...treci prin razboaie mai bine cu mai multe resurse si ai mai mare succes cu dezvoltarea economica.