| Beatrice_6624 a întrebat:

Un tablou al lui A Manciulescu l am vindut, nestiind decit vechimea lui, el era c am de 100 ani, m am pacalit cu unu din ziar care m a zapacit si i l am dat pe citiva lei nici barem 50euro, eu am incercat sa l recuperez telefonic dar ...in zadar acesta mi a spus ca l a vindut cum as putea sa l mai recuperez sau sa l gasesc pe acesta pentru ca el mi a zis cum il cheama si doar telefonul lui il am pe care il luasem din ziarul Libertatea din 2 noiembriea. c
am probleme grave, nutiu ce sa fac, cine ma poate ajuta cum sa dau de acest individ.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai avut martori cand ai dat tabloul si ai primit banii? ca poate fi cuvantul lui contra cuvantului tau, adica lucrurile nu se schimba.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Imi pare rau, daca l-ai vandut de buna voie nu mai ai ce face. Era treaba ta sa te interesezi de pret, nu a cumparatorului.

| machupicchu a răspuns:

Il poti gasi cu ajutorul altei persoane, care sa-i telefoneze si sa-i propuna o alta vanzare, iar in momentul in care se vor intalni, il gasesti.
Dar, un lucru vandut... ramane vandut.
Si iar dar, acesti oameni fac astfel de trnzactii ocolind legea...si te poti folosi de acest fapt.
Situatia recomandata nu se poate face de catre tine singura, ci numai cu o persoana cu ceva grade. Propunerea nu este completa, pentru ca ar insemna sa scriu mult si... pe TPU.
Succes.

| MisterKat a răspuns:

Beatrice, trebuia sa te interesezi de valoarea tabloului. Stiu ca sunt institutii care se ocupa de evaluarea tablourilor sau pur si simplu puteai sa intrebi la Uniunea Artistilor Plastici din Romania. si te lamureai. Singura sansa este sa negociezi cu noul cumparator... si cam atat...crying Mult Succes!

| Brigitta a răspuns:

Daca l-ai dat de buna voie nu mai poti face nimica, indiferent ca te-a dus cu zaharelul sad Imi pare rau sad

| Beatrice_6624 explică:

Da am draga mea Alllina dar la ce mi foloseste daca individului nu i am luat datele pesonale.sad

| Beatrice_6624 explică:

O, DOAMNE, nu mai am cum sa urmaresc aceasta treaba pe asta l am sunat eu din ziar si nu stiu daca mi ar da astia de la redactia ziarului datele lui, asta as vrea sa fac in acest moment.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca dai de el ce? Ce faci? Ti se pare corect sa il dai cu un anumit pret si sa te trezesti mai tarziu ca de fapt vrei sa'l dai mai scump?
Pune'te in situatia cumparatorului. Nici tu nu cred ca ai fi fraiera sa'l inapoieziwinking
Nu mai ai ce face. Data viitoare fi mai atenta tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De gasit il gasesti problema este alta, vanzarea s-a facut de comun acord, adica nu te-a tras pe sfoara, ti-a dat cat i-ai cerut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i, pa, pa! Cand nu belesti ochii bine...asta se intampla.Nu mai poti face absolut nimic, chiar si cu martori, atata timp cat l-ai vandut de buna voie.Ar mai fi o solutie, ca tabloul sa valoreze foarte mult iar tu in acest caz sa te adresezi politiei ca ai fost pacalita.Atunci se vor face cercetari si iti vor fi necesari si martorii, insa daca tabloul nu valoreaza mult... uita-l! Totusi, pentru linistea ta sufleteasca, mergi totusi la sectia de politie de care apartii si fa o plangere acolo. Ei se vor ocupa de caz si iti vor spune daca sa-i pui cruce sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da da se vor "ocupa" foarte bine de caz, sesizarea trebuie facuta totusi undeva, dar o alta institutie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-l mai poti recupera. Te intreb totusi;-In sensul artei nu mai ai nimic de vinzare?

| ioana_2609 a răspuns:

Am si eu un tablou de manciulescu si nu stiu daca e valoros.imi puteti spunde unde sa caut?