| ChriSS_7546 a întrebat:

Va rog din suflet, ajutati-ma! Am nevoie pentru clasa mea pana maine de un discurs nu prea lung, de sfarsit de clasa a 8 a. O sa avem o festivitate cu sute de oameni si nu stim ce sa spunem la discurs si nu am vrea sa ne facem de ras. Dau funda pentru cel mai bun discurs!

Răspuns Câştigător
| sTeFaN_2897 a răspuns:

Uite-l pe al meu. Tot eu a trebuit sa tin discursul. M-am si filmat, o sa pun pe YouTube zilele astea. big grin. Iti dau link-ul printr-un PM. Pana atunci, iti dau un copy/paste la discursul meu. Il editezi tu dupa cum iti trebuie, daca iti place.batting eyelashes

Stimați profesori, dragi colegi

Dați-mi voie, vă rog, ca în numele clasei a VIII-a să vă împărtășesc ultimele noastre impresii asupra a tot ceea ce am trăit în acești 4 ani de școală. Știm că nu ne vom mai întâlni niciodată cu aceste clipe minunate, dar ne vom aminti întotdeauna de școala noastră, de colegii noștri și de cadrele didactice care ne-au călăuzit drumul.
Cum să nu ne amintim de toate năzbâtiile noastre? Cum sa uităm de prima notă rea sau... poate... prima privire mai "specială" din partea unui coleg sau a unei colege? Cum să uităm de doamna învățătoare sau de prima ceartă primită de la domnul diriginte? Acum știm că dascălii nostri nu ne-au vrut decât binele, acum înțelegem că acești ani au fost frumoși și totuși… acum este un moment de sfârșit și de un nou început, căci o nouă viață ne așteaptă.
Parcă ne este frică… și totuși ne întrebăm: de ce oare? Doar parcă ieri ziceam că abia așteptăm să terminăm clasa a VIII-a… Oare cum va fi de acum înainte? Spre ce meleaguri oare grăbiți alergăm? Acum nu mai e loc decât de amintiri plăcute.
Domnilor profesori, prea scurte sunt rândurile acestea pentru gândurile pe care vrem să vi le împărtășim. Însă vrem din tot sufletul să mulțumim:
- Dragei noastre învățătoare, doamna Alupoaie Niculina, cea care ne-a deschis calea spre tainele învățăturii, ne-a pus creionul în mână și ne-a învățat să scriem și să citim(cred că datorită dumneaei se datorează faptul că eu pot citi aceste randuri);
- Doamnei Iftime Dorina, care a încercat să ne trezească dragostea pentru scumpa noastră limbă română;
- Doamnei Ecaterina Aionițoaiei(dumneai are vreo 26 de nepoței deoarece noi obișnuiam să îi spunem "mamaia"), cea care nu numai că a încercat, dar a și reușit foarte bine să ne facă să înțelegem cât de importantă este pentru noi limba românească și ne-a făcut chiar să o iubim;
- Domnișoarei Lipciuc Daniela, care a desăvârșit cunoștințele noastre de limbă și literature română, sub îndrumarea căreia am trecut cu note foarte bune de cel mai greu examen, iar dumneaei a reușit să devină cea mai bună prietenă a clasei noastre;
- Doamnei Ivancov Elena și domnișoarei Tulbureanu Gabriela, care din cauza unui examen nu poate veni astăzi alături de noi, dar noi îi ținem pumnii;
- Domnișoarei Ailenei Sinziana care a fost prima noastră dirigintă și totodată cea care ne-a lansat în viață;
- Domnului Chirecuț Petru, cu ajutorul căruia, se poate spune, am învățat și puțină engleză;
- Le mulțumim de asemenea și celorlalți profesori care au fost aproape de noi în acești ani:
o Domnului profesor de istorie Vulpe Constantin, care ne-a învățat că nu putem lua chiar toată viața ca pe o glumă;
o Doamnei profesoare de istorie Nichita Florica, de care ne-am atașat noi în mod mai special;
o Domnului profesor de fizică Gheorghițeanu Ioan, cu care am avut întotdeauna câte o lecție importantă;
o Doamnei profesoare de chimie Loghin Silvia;
o Doamnei profesoare de biologie Șuiu Lucica;
o Domnilor profesori de educație tehnologică Anghelache Veta și Cojocariu Adi;
o Domnului profesor de sport Răduț Florea și domnișoarei Răduț Andreea;
o Părintelui nostru Iftime Sorin, alături de care am studiat religia;
o Domnului Loghin Laurențiu, profesor de religie.

Și nu în ultimul rând dragului nostru domn profesor de matematică Ion Bobâlcă, cel care ne-a călăuzit pașii nu numai prin tainele matematicii. Dumnealui ne-a făcut să înțelegem că școala trebuie sa fie prioritatea noastră nr. 1 și a avut grijă să nu o luăm pe alte căi(deși unii dintre noi chiar nu prea au înțeles).
Fiind dirigintele nostru pe o perioadă de 3 ani, ne-a împărtășit din experineța personală de viață(ba chiar a promis că ne mai spune și la banchet niște "chestii") și a reușit să devină pentru mulți dintre noi un model în viață.
Dumnealui i se datorează în cea mai mare parte frumusețea acestor ani trăiți împreună cu ceilalți colegi ai mei. Cu siguranță că niciunul dintre noi, după ce va pleca de aici, nu se va zgârci să povestească una dintre multele întamplări petrecute alături de domnul diriginte. Cu toții ne vom aminti cu drag atât de seriozitatea de care dădea dovadă în fața unei problem de matematică, cat și de poantele făcute pentru a mai destinge atmosfera mult prea tăcută din clasă, dar mai ales de povestirile haioase, dar pline de înțeles, pe care le spunea în cadrul orei de dirigenție.
Cu siguranță e cel mai bun diriginte!
Astăzi, vă cerem tuturor iertare, așa cum poate nu am mai făcut-o niciodată, pentru clipele neplăcute pe care câteodată le-ați trăit din cauza noastră și spuneați că poate era mai bine dacă nu ați fi devenit profesorii nostri(acum cu siguranță știți că nu este deloc așa). De aceea noi vă spunem din suflet: "Mulțumim și nu vă vom uita niciodată! Vă mulțumim pentru tot ceea ce ne-ați oferit în cadrul acestor frumoși ani petrecuți împreună".
Dragi colegi, vă mulțumesc pentru că mi-ați fost alături în acești ani și sper că acest moment nu va fi sfârșitul prieteniei legate între noi, pentru că – de ce să nu recunoaștem – în ciuda faptului că au existat mici divergențe noi am reușit să alcătuim un întreg.
Mi-ar fi părut cu adevărat rău să nu am ocazia să spun aceste cuvinte. Mult success în viață!
Vă mulțumesc!

Deci am facut si glume decente pe seama profesorilor(cele din paranteze), pe care atunci cand le-am citit in fata multimii, am ridicat privirea din foaie si le-am spus cu un glas mai neoficial, ca si cum nu le-as citi. Sa stii ca au fost apreciate, si nici un prof nu s-a suparat pe mine, ba chiar au facut haz unii de altii cand le-am citit. La sfarsit m-au apludat si profesorii si colegii. Am considerat ca acesta a fost un semn bun. Il modifici dupa preferintele tale.

Baftathumbs up si numai bine!

6 răspunsuri:
| adda4p a răspuns:

Uite ce am zis eu si au mai fost 2 discursuri unul pentru. parinti si unu pentru.colegi.
RAMAS BUN, SCOALA DRAGA!

Suntem in clasa a VIII-a. Imi aduc aminte si acum imaginea primei zile de scoala, in care destinul a vrut sa ne uneasca spre a porni impreuna intr-o calatorie de vis. Atunci scoala ne-a primit cu bratele deschise, stia de atunci ca o vom iubii, la fel cum au facut toti copiii. Primii pasi cu care am patruns in lumea invataturi i-am facut alaturi de doamnele invatatoare:
si a caror voce calda, dorinta de-a ne lumina si bunatate au facut sa cunoastem si sa intelegem tot ce se putea si pentru asta vreau sa-le multumim din inima.
Mai apoi am crescut si a trebuit sa le parasim spre a ne afunda tot mai adanc in invatatura.Atunci, in casa noastra a aparut
o alta persoana cu-n chip bland de inger care a ales sa ne pazeasca. Ne-a sfatuit cum s-a priceput dumneaei mai bine, ne-a ajutat mereu, ne-a dojenit si a avut grija cum are o mama de puii ei si poate uneori fara sa vrem nu ne-am dat seama de iubirea dumneaei si am mai suparat-o. Ii cerem sa ne ierte pentru tot acum cand ne vom lua zborul de la cuibul nostru.
Daca ne privesti pe noi ai zice ca nu avem nimic in comun, dar avem PRIETENIA, ea ne-a legat tot timpul chiar daca s-a manifestat prin glume stupide si ironice, surprize placute, soptitul din banca, biletele traznite, proiecte si idei deosebite si multe altele.
Dumneavoastra profesorii ne-ati suportat si sa stiti ca si noi v-am iubit chiar daca va numeam profesorii buni si profesori "rai".
Da e adevarat iubim proiectele deosebite si implinirea tuturor poftelor si dorintelor pe care ni le face domnul director, iubim caldura din vocea doamnei profesoare care ne face sa iubim chimia, fizica, muzica sau geografia. O sa ne fie dor de orele atat de interesante petrecute cu d-na profesoara in care eram francezi sau englezi, de orele de poveste de istorie, de felul in care radea la greselile noastre doamna de romana citind lin dintr-o carte, de sentimentele profunde ce le simteam la ora de religie. Nu stiu daca vom mai gasi bunatatea si dorinta atat de puternica de a ne face sa iubim matematica pe care ne-a aratat-o doamna la orele de matematica.
Fiindca ati ales sa ne luminati calea, sa petreceti atata timp cu noi, sa ne suportati cu bune si rele, sa zambiti dandu-ne povete, dupa ce v-am gresit, pentru toate astea va multumim.
Noi am ajuns la capatul drumului, calatoria s-a sfarsit si a sosit timpul sa ne despartim, a venit timpul sa ne alegem calea pe care vrem sa o urmam. Leganati de bratele acestei scoli am trait clipe frumoase impreuna, clipe ce mi-au ramas tiparite in minte. Voua colegilor mei va urez tot binele din lume, sa va fie calea luminata, plina de bucurii, impliniri si fapte marete.Alaturi de profesori aveti un loc ales in inima mea. Va promit ca nu va voi da uitarii si sper ca nici voi sa nu distruge-ti amintirea acelor clipe.
Cu durere in suflet, zic: Ramas bun, scoala draga!

VEZI SI TU CE ITI PLACE

| LostInDreams a răspuns:

Pei eu mai am un an pana la sfarsitul lui a 8 a, dar ma pot gandi si eu de acum la ceva. Ceva de genul:in toti acesti ani am strabatut un drum lung, mai dificil si mai putin dificili, am cunoscut persoane noi, dar ne-am si despartit de cateva.am cunoscut profesori estraordinari, care ne-au purtat pe drumul cunoasterii de-a lungul a 4 ani de gimnaziu. A fost o perioada frumoasa din viata noastra, o perioada din care am reusit sa invatam multe lucruri importante si care ne vor folosi de acum inainte.Ne despartim acum de profesorii nostri, de scoala noastra, de colectivul in care am crescut.mergem inainte, folosind ceea ce ne-ati invatat, mergem cu mandrie si cu ambitia de a ajunge departe.va multumim pentru tot ceea ce ne-ati invatat in acesti ani, pentru ca ne-ati sprijinit si pentru ca ne-ati creat un caracter puternic, cu care orice fel de elev s-ar mandri! Sper ca iti place, nu e cine stie ce, dar asta mi-a venit pe moment. sper mult de tot sa apuci sa il citesti pana maine si sa te ajute! iti doresc multa bafta si iti tin pumnii! sa imi spui daca ai citit la timp ce ti-am scris si sa imi spui cum te-ai descurcat! inca odata multa bafta!

| ChriSS_7546 explică:

Toate discursurile sunt minunate, nici nu stiu cui sa i dau fundita mamai gandesc, va multumesc foarte mult

| ChriSS_7546 explică:

Pana la urma ne-am gandit sa facem un discurs original totul a iesit bine si am fost aplaudati, a fost cel mai bun discurs i-am dat lui fundita pentru ca mi s-a parut cel mai bun, si pentru ca pare ca sa straduit la el.Va multumesc

Alte răspunsuri