| Minty a întrebat:

Va rog sa-mi spuneti, mai ales cei siguri, daca legenda lui Pygmalion face parte din cartea Legendele Olimpului? Urgent! Daca nu spuneti-mi o legenda interesanta cu Afrodita sa se afle in Legendele olimpulu!

Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Ba se află în Legendele Olimpului de Alexandru Mitru, exact la legendele despre Afrodita, de la pagina 198 la pagina 209 (în volumul Zeii, ediţia a III-a; în alte ediţii poate fi la alte pagini, dar capitolul se numeşte "Afrodita" şi ai să-l găseşti)!
Dacă vrei să citeşti povestirea acestor legende şi a altora, dă click pe http://www.lecturirecenzate.ro/? s=Legende

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Nu! --- legenda este povestita de catre Ovidiu in "Metamorfoze ".

| ZEU93 a răspuns:

Nu se afla in legendele olimpului happy