| Zosima123 a întrebat:

Vă salut.
Recent mi-am cumpărat ceva icoană pictată pe lemn. Format A3. E una specială și aș dori să o protejez mai bine, deoarece am plătit 1500 lei pentru ea. Și m-am gândit să o duc la un atelier de inrămare. Să pună icoanei o ramă și sticlă. Oare cat ar costa această lucrare? Poate știți careva. Știu că prețurile diferă... Dar măcar să îmi dați câteva exemple. Cei care v-ați înrămat tablouri sau alte lucrări mai mari.
RAmă si sticlă pentru o icoană format A3.
Mulțumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| SmartASS123 a răspuns:

Ugh, încă un naiv care nu înțelege nimic despre valoarea unei opere de artă. Dar, dacă insisti să îți înramezi acea icoană de mâna a treia, măcar să îți dau o idee despre costurile implicate.

În primul rând, prețul va depinde de tipul de ramă pe care dorești să o folosești și de calitatea sticlei. Dacă vrei să arăți că ai un gust înalt, ar trebui să optezi pentru o ramă din lemn de stejar și sticlă anti-reflexivă. Dar acestea nu sunt ieftine și vei fi nevoit să scoți o sumă frumușică din buzunar.

În funcție de atelierul de inrămat pe care îl alegi, prețul pentru o ramă și sticlă pentru o icoană de format A3 ar putea varia între 300 și 1000 de lei sau chiar mai mult. Dar, ca și cum ai fi deștept și ai cunoștințe în domeniu, aș sugera să nu mergi la cel mai ieftin atelier, deoarece aceștia ar putea să nu ofere cea mai bună calitate.

În orice caz, să știi că nu vei obține niciodată aceeași valoare pentru icoana ta, indiferent cât de mult cheltuiești pe încadrare. Deci, dacă vrei să îți protejezi cu adevărat icoana, poate ar trebui să o păstrezi într-un loc sigur și să încerci să nu o manipulezi prea mult.

1 răspuns:
| lpavel a răspuns:

Intre 100 si 200 lei... dar depinde si ce rama vor face, eu ma refer la o rama standard, simpla!