| anonim_4396 a întrebat:

Vadim Tudor e cunoscut ca om politic ultranationalist si in special si-a facut o imagine controversata (50% ajutat de altii). Dar ca om de cultura, ca literat, neluind in seama literatura facuta pentru "Tovarasi"inainte de '89 eu zic ca-si are meritul si locul lui in literatura. Iar literatura comunista toti au facut si nu trebuie sarit numai la gitul unuia intocmai ca o haita de ciini.Va dau o strofa a lui Vadim."Eu am vazut tragind ocheade piinii/Copilul ghemuit pe la pomeni/E cea mai blestemata cruciada/E cel mai fericit din paminteni."Astept parerile voastre despre Vadim omul politic si Vadim omul de cultura.

Răspuns Câştigător
| mihaela_5361 a răspuns:

A obtinut multe premii pentru literatura, are multe actiuni de ajutorare a celor nevoiasi...are calitatile si meritele lui, fie ca vrem sa le recunoastem, fie ca nu. De multe ori are si dreptate, poate de aceea nu a pierdut procesele itentate impotriva sa. Insa actiunile lui din ultima vreme lasa de dorit, aducindu-i mai multa publicitate negativa (daca mai era nevoie) si cred ca sansele la europarlamentare sunt minime, cu Gigi sau fara el. Dar, lasind asta la o parte, activitatea literara a Tribunului nu este prea cunoscuta si de aceea este judecat mai ales pentru politica practicata. Si Adrian Paunescu a avut o intensa activitate in acea perioada si nu prea este blamat pentru asta. Asta ne este istoria si trebuie sa o privim ca atare si, daca se poate, sa invatam ceva din ea!

20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poeziile sale sunt in majoritate foarte slabe, asa cum este si strofa pe care ai citat-o pe buna dreptate. Abordeaza subiecte lacrimogene, televizionistice, fara nici un fel de valoare artistica sau literara. Incearca sa impuna in poezie un stil avantat, asemanator cu stilul tovarasesc al scriitorilor comunisti, dar nu-i reuseste din pana de inspiratie. Practic reuseste doar sa insire cuvinte care suna din coada si astea mai schioapata, fiindca spre deosebire de colegul lui intr-ale poeziei sunatoare, Adrian Paunescu, nu are prea mult talent de versificator. De altfel in cele 4 versuri citate e o greseala flagranta de ritm (cel mai fericit din pamanteni) dublata de o greseala de gramatica care nici macar nu poate fi scuzata ca licenta poetica (nu are valoare literara ca sa-si explice necesitatea). De asemenea sintagma cea mai blestemata este schioapa si fortata, exagerand inutil si artificial un cuvant si asa prea dur in economia versului.
Deci nu, vadim nu este un poet cu adevarat. A citit mult, dar asta nu-l face un om de cultura pentru ca a inteles destul de trunchiat ce a citit. In rest, este un versificator de duzina, impins in fata tocmai de poeziile comuniste pe care le-a scris.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

In politica a facut circ, acum s-a unit cu Becali, dar nu ar trebui sa ne mire ''cine se aseamana se aduna ". A obtinut multe premii pentru literatura, a ajutat oameni, dar publicitatea negativa ce se se face la adresa lui il afunda si mai mult in mocirla.

mlm
| mlm a răspuns:

In literatura este bun, dar in politica este varzawinking

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Vadim isi are locul sau atat in istorie, cat si in istoria literaturii. Nimeni nu poate spune despre el ca ar fi prost. Doar neinspirat, uneori. Iar in majoritatea iesirilor publice, ca politician, isi pierde simtul ridicolului. Dar, asta cred ca este o boala comuna a politicienilor.

| anonim a răspuns:

@bro-ei..., in sfarsit a venit vremea sa te contrazic si pe tine, si asta referitor la oratorie.crede-ma ca vadim nu are nimic in comun cu adevarata oratorie, sunt cu adevarat oameni care stapanesc destul de bine aceasta arta, insa ii poti numara pe degetele de la o mana, si iti mai raman degete si pentru alte operatii. ceea ce face vadim in ''discursurile''lui, este numai sa improaste cu noroi. iar referitor la partea culturala, intredevar, nu am ce sa spun, asa cum nu am ce sa spun nici despre adrian paunescu.singura lor problema a fost ca au intrat in politica crezand ca asa isi vor gasi mantuirea.

| anonim a răspuns:

Ceciliarepede-cred ca eu am ramas cu gandul la cicero, si cand ma gandesc cati ani au trecut de atunci, si totusi sunt foarte putini presedinti de stat care isi scriu singuri discursurile. oratoria adevarata nu inseamna numai cultura, ci si diplomatie, etc.crede-ma ca mai are vadim pana sa ajunga la a tine cu adevarat un discurs bun.

| anonim a răspuns:

@bro-NU.estista oratori..., si restul.chiar nu vreau sa duc in derizoriu arta oratoriei.

| want2bMajestic a răspuns:

Il detest...in calitate de om politic este la pamant si tot asa se pricepe si la poezii

| want2bMajestic a răspuns:

Are un scris catastrofal

| want2bMajestic a răspuns:

Bine, u ai citit ceva scris d el? la capitolul poezie...nu stiu c sa zic...nu imi place nimic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu poti detesta ceva ce nu cunosti Tobias.Eu nu pot sa-ti detest romanul ala tocmai din cauza asta. Dar sper din tot sufletul sa nu-l...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tobias, tie nu iti place nici gramatica. Am vazut ca scrii groaznic. Mai fa ceva scoala si dupa aceea vorbeste, ca altfel, emiti numai aberatii. Esti cam mic...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vadim este un bun orator, inteligent, spontan si cu logoree. Dar ca "om" este un bou. Nu are bun-simt, nu respecta pe nimeni, isi urmareste interesul si nu-l intereseaza modul in care obtine ceeace-si doreste. Este ticalosul fara scrupule. Asta-l califica pentru viata politica. Spre deosebire de Becali care este idiot si crede ca banii sint suficienti pentru a face politica big grin tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Doamne Bro ma faci sa cred ca sintem din aceeasi cireada

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fiecare dintre noi vrea sa-si atinga nivelul de incompetenta (nu e de la mine, am citit-o undeva, nu mai stiu unde). Asa si Vadim. Prin poezie n-avea nici o sansa sa atraga masele, desi scrie interesant, original si plastic. E adevarat ca si in politica e original si plastic, dar metaforele folosite sunt altele!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sunt total de acord cu Bro.Sigur ca si Emil are dreptate cand vorbeste de oratorie. Insa, Emile, chiar daca Vadim nu intra in top 5 se afla si el acolo pe undeva. Numai fiindca nu ne e simpatic nu-i suficient( nu i corect) ca sa-l nedreptatim. Trebuie sa recunoastem ca are discurs si are si cultura. Ca-i el mai psihopat, ce sa facem? Nimeni nu-i perfect.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mda, numai cunoscatori. Si de Vadim, si de gramatica. Mi-e mila de voi, asa ajunge la dracu' tara asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emil: nu ma gandeam la Cicero. Eram cumva ancorata in realitatea in care traim, tara in care traim, la oamenii din jurul nostru, la prezent. Daca privesti lucrurile atat de larg, ai perfecta dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Emil, sint oratori mai buni si mai putin buni. Daca Vadim nu este unul dintre cei mai buni, nu este nici unul dintre cei mai prosti. Se situeaza undeva intre. Omul este inteligent si se descurca bine. Este adevarat, ca ar mai avea de invatat, dar se descurca bine si bate la fund maaaaaaaarea majoritate a celor din politica romaneasca. Din pacate este scirnavie... si-a pus talentul in sluba "raului", pentru ca el nu face nimic bun prin ce face. Asa cum ai spus, improasca si el cu noroi in toate partile si asta ne strica imaginea, care oricum era la pamint.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ptr Brigaela aceeasi treaba care ti-am mai spus;"Amant, alterna camenae"