| flavius01 a întrebat:

Vi se pare asta o idee suficient de buna pentru un film sau o carte?
Aceasta poveste ar avea cam doua sau trei etape. In inceput, este prezentata in paralel viata Monicai Anghelescu, o tanara orfana, extrem de bogata ce s-a casatorit cu un baiat interesat. Familia lui este in pragul falimentului si singura lor sansa a fost Monica. Dupa vreo 2 ani de casnicie (aici incepe povestea), Antonia, mama lui Robert, impreuna cu sotul sau decid ca este timpul sa se scape de Monica deoarece astea dorea divortul, realizand adevaratele motive pentru care fiul lor s-a casatorit cu ea. Astfel, ei planuiesc un accident de masina teribil in care Monica isi pierde viata.
In paralel, este prezentata viata Soranei, o femeie de 30 de ani ce sta in coma de mai bine de 2 ani, in urma unui accident automobilistic. Ea este casatorita cu un barbat mai in varsta decat ea, pe care il iubea cu adevarat (nu era cu el din interes). In cazul ei, este prezentata mai degraba viata celor din jurul ei, in special a Flaviei, fosta sotie, care profita de ocazie pentru a interveni din nou in viata sotului Soranei. Aceasta realizeaza ca nu va reusi sa-l faca pe fostul ei sot sa se intoarca la ea atata timp cat Sorana traieste, motiv pentru care incearca sa o deconecteze de la aparate pentru a o omori. Aceasta are loc in acelasi timp cu accidentul Monicai Anghelescu.
Medicii reusesc din fericire sa o salveze pe Sorana, iar aceasta isi revine surprinzator din coma. Ea isi pierduse memoria in schimb, spunand ca numele ei este Monica. Bulversata deoarece nimeni nu o credea, medicii incep sa creada ca femeia are probleme psihice si dupa ceva timp, este diagnosticata cu schizofrenie si internata intr-un sanatoriu mental.
Intre timp, Flavia reuseste sa se intoarca cu sotul Soranei si il face pe acesta sa divorteze de ea, invocand boala mentala a acesteia. Pe de alta parte, Antonia si familia ei mostenesc toata averea Monicai de care se bucura pe deplin.
Anii trec, iar conditia Soranei se inrautateste. Aceasta incepe sa aiba viziuni, retraia momente din viata sa anterioara care se amestecau cu momente din viata Monicai. Amintirile ei ca fiind Monica incep cu timpul sa se stearga din mintea ei sub efectul medicamentelor, motiv pentru care a scris un jurnal cu tot ceea ce ii trecea prin minte, pentru a nu uita. Dupa 4 de ani de tratament, medicii o externeaza pe Sorana, considerand ca nu mai este un pericol. Aceasta realizeaza de fapt ca este Monica, intoarsa la viata prin intermediul Soranei.
Astfel, povestea prezinta in prima etapa efortul Monicai pentru a se obisnui cu noua ei viata, iar in a doua etapa este prezentata razbunarea ei. Aceasta decide sa faca dreptate si se intoarce inapoi la familia Antoniei. Il seduce pe fiul ei si reuseste sa afle adevaratele conditii in care a avut loc accidentul in care ea "a murit". In cele din urma, reuseste sa il insele pe Robert pentru a-i ceda averea lui ei, iar pe Antonia incepe sa o santajeze cu secrete ale trecutului pe care le aflase de la Robert. In cele din urma, familia Antoniei ramane saraca, locuind intr-un cartier extrem de sarac, iar sotul Antoniei sufera un infarct.
Sorana decide sa se intoarca inapoi la viata "ei" si pentru a o razbuna si pe adevarata Sorana, incearca sa isi recupereze fostul sot. Cu toate acestea, ea se indragosteste cu adevarat de fiul Flaviei, cu care are o relatie. Flavia se opune total acestei relatii, dar stiind ca Sorana are bani acum o accepta, urmand ca dupa ceva timp de la nunta sa provoace un accident din care abia supravietuieste.
Monica se trezeste brusc pe patul de spital, abia revenindu-si din coma, avand amintirile Soranei. Povestea se repeta si ajunge intr-un sanatoriu mental, nestiind daca tot ce s-a intamplat a fost real sau o inchipuire ca rezultat al schizofreniei.
Poveste este incalcita stiu, dar asa mi-as dori sa fie. La final nu am gresit, este Monica si nu Sorana. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| aleahimk a răspuns:

E interesanta povestea; cu mai multe detalii din viata fiecarei persoane si cu mai multe evenimente ar deveni mult mai buna, adica una e sa citesti ceva care se invarte in jurul unui accident sau doua, iar alta e sa imbini drama cu evenimente fericite, ar fi mai interesant din punctul meu de vedere. Mi-ar placea sa citesc o astfel de carte, filmul nu cred ca ar iesi asa de bine.

| samynța a răspuns:

Pai, ar fi un fel de telenovela :}.

| GiuliaMariaaa a răspuns:

E interesant. Dacă tu crezi că ți-ar plăcea să vizionezi sau să citești aceasta idee, nu vad de ce nu.

| MERYE a răspuns:

Sunt de acord seamana cu o telenovola

| cArLodIxI a răspuns:

Nu stiu