| flavius01 a întrebat:

Vi se pare aceasta o idee suficient de buna pentru un roman sau pentru un film? thinking
Aceasta "idee" spune povestea unei familii bogate din Rusia, familia Mozgov. Ei sunt patronii celei mai mari companii de extrageri de gaze naturale din Rusia si au doua fiice, pe Ekaterina si pe Svetlana. Cele doua surori s-au detestat mereu, iar in clipa in care s-a aflat ca Svetlana era adoptata, ura a devenit cu atat mai puternica. Dupa ce tatal lor s-a imbolnavit si era pe moarte, cele doua au inceput sa se zbata pentru a fi mostenitoarele lui. Cu toate acestea, Ekaterina a descoperit testamentul tatalui ei in care o lasa pe Svetlana mostenitoarea companiei, motiv pentru care angajeaza niste barbati si provoaca un accident teribil. Svetlana era insarcinata, iar in urma accidentului ea nu doar ca pierde copilul, ci ramane si desfigurata din cauza arsurilor. Cu toate acestea, ea supravietuieste fara ca nimeni sa stie, toti crezand ca este moarta (ea ajuta o fata saraca cu haine si bani si era cu ea in masina. Svetlana a reusit sa scape si toti au crezut ca trupul fetei sarace era de fapt al ei). Ea este ajutata de medicul din spitalul in care ajunge si acesta i-l prezinta pe Timofey, un om de stiinta faimos in Rusia pentru ideile sale futuriste. El cerceta de-o viata felul in care poate sa stocheze memoria umana pentru a o transpune intr-un alt corp (chestia asta chiar exista, doar ca nu s-a reusit inca). Ea se ofera sa fie "cobaiul" experimentului si astfel incepe un tratament lung si dureros in care Svetlana si-ar putea pierde viata. Ea alege o femeie in care ar vrea sa se "transfere" si astfel incepe lungul proces. Dupa mai bine de 3 ani de coma, medicul reuseste sa transfere toata informatia genetica si memoriile Svetlanei in corpul celeilalte femei, Anastasiya. Stiintificul insa nu era multumit si dorea sa mai experimenteze cu ea, motiv pentru care Svetlana se vede nevoita sa scape si sa se intoarca la medicul care a ajutat-o in spital. Ei incep o relatie si in urmatorii ani, Anastasiya reuseste sa se adapteze in noul sau corp si sa isi planifice razbunarea. Astfel, ea se intoarce inapoi in Moscova si este angajata la compania familiei ei, fara ca nimeni sa stie cine este ea. Il revede pe sotul ei, care intr-un timp s-a casatorit cu Ekaterina si decide sa il cucereasca. Dupa ce incep o idila, ea face ca Ekaterina sa afle de tradarea lui, iar ei se despart. De asemenea il cunoaste pe fiul lor, Alexis, pe care incepe sa-l cumpere cu cadouri doar pentru a o enerva pe Ekaterina.
Dupa cateva luni, Anastasiya descopera anumite fraude pe care Ekaterina le-a facut in administrarea companiei si o denunta la politie si reuseste sa ii provoace un accident identic cu cel care i-a fost provocat ei, Ekaterina ramanand desfigurata pe viata si in inchisoare.
Stiintificul apare din nou in viata Anastasiyei si face public experimentul sau si el ajunge in inchisoare, in timp ce Anastasiya ajunge prin nenumarate comitete si reuniuni medicale pentru a stabili cum s-a intamplat asa ceva, viata ei fiindu-i urmarita 24 din 24.
Ce parere aveti?

4 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Nu subiectul este important, ci modul in care este tratat.Tu ai in subiectul tau si elemente de telenovela si episoade stiintifico- fantastice.Hotaraste-te asupr unei specii.

| BiuL a răspuns:

E interesant, dar stiintificul? e om de stiinta :p

| KateMiddleton a răspuns:

Pai,pentru un roman nu e o idee prea buna, prea complicat, dar o telenovele pe acest subiect ar fi chiar super. Vreo 50 de episoade de suspans, plus o prelucrare minuscula si iese o capodopera cinemaografica!

| liceu a răspuns:

Probabil pentru un film, dar poate merge si pentru un roman, dar sa fie putin mai altfel exprimarea.