| DonMoldo a întrebat:

Am cumparat o masina si trebuie sa-i fac schimbul de ulei e sub minim. Intrebarea e are ceva daca merg cu masina pana la service e undeva la 10 15 km de mine.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

De preferat sa nu risti. Ia uleiul nou la bidon de 5 litri, completeaza pana la minim si mergi asa până la service. Pentru 15 lei in plus nu merita riscul.
Masina evident mananca ulei (sau pierde), altfel nu ar fi ajuns sub minim.

| Simpatic a răspuns:

Ar fi de preferat daca ai fi stiut exact ce indici a avut ultimul ulei introdus sa completezi cu orice ulei DAR fix aceeasi indici!
nu cred ca mergand 10-15 km poti sa daunezi motorului,insa daca se merge mai mult timp atunci vor aparea cu siguranta probleme! este de cercetat totusi, de ce a ajuns sa fie sub minim? nu cumva motorul "mananca" ulei, are pierderi etc? sau mentenanta masinii a fost facuta deficitar de catre fostul proprietar...
sfatul meu de amator ar fi ca poti merge pana la service, dar doar atat!
daca cineva contesta asta sa expuna si motivele si atunci il voi crede!

| DonMoldo explică (pentru Simpatic):

Masina este adusa din Olanda adica asa a spus vechiul propietar. Nu cred ca mananca ulei, sau sa aiba pierderi este un megane 3 1.5 dci am inteles ca sunt bunicele aceste motare

| Simpatic a răspuns (pentru DonMoldo):

Am cunoscut aceasta motorizare si da pot spune ca este un motor fiabil, insa asa cum zic in toate cazurile cand este vorba de masinile sh, conteaza cand si cum s-a facut mentenanta! aceasta conteaza cel mai mult raportat la starea motorului, degeaba un anumit motor sa zicem ca a fost gandit si duce peste 1 milion de km, daca i-am schimbat uleiul si filtrele la 40k km!
si actual am un megane model nou in familie insa acest 1.3 turbo benzina, ma gandesc cat de fiabil va fi el raportat la variantele diesel laughing
imi place renault megane...

| Robertssdix a răspuns:

Mergi fără frică.au mers unii cu logan de era uleiul ca smoala.să nu mergi așa în caz de îți fierbe apa ca strici motorul

| DonMoldo explică (pentru Robertssdix):

E negru nu neaparat smoala. eu zic ca 15 km nu are ce sa se intample

| Robertssdix a răspuns (pentru DonMoldo):

Mergi frate ca nu se întâmplă nimic nu mai fi fricos.nu e ceva grav mai grav e să aibă altă problemă și să nu ști și să mergi cu ea?