| DanielBogdan a întrebat:

Am cumparat un matiz de la un vecin ce vroia sa se mute in Germania... la pornit am mers cu el totul era in regula,,,, acum nu mai porneste si nu stiu ce sa fac,,, vecinul este plecat,, exista oare cv smecherie prin care pornea,,,, mergea perfect si pornea la cheie acum 0, ... dau funda pentru ajutor! 1

Răspuns Câştigător
| AgathaRo a răspuns:

Verifica daca ai curent in baterie, bujiile daca dau scantei. Asta e primul lucru cand nu porneste masina. Poti incerca sa pui contactul si sa o pornesti impinsa (daca ai probleme cu bateria)

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Dar nu l-ati cerut un numar de telefon al vecinului dvs. in caz ca apare probleme in legatura cu masina dumneavoastra? De ce? Trebuia sa va dea un numar de telefon ca sa puteti lua legatura cu dansul!

| DanielBogdan explică (pentru untu):

Am numarul dar nusi explica...parca as fi incepator nu vrea sa porneasca nicicumlaughing

| untu a răspuns (pentru DanielBogdan):

Atunci verifica daca e incarcat acumulatorul masinii, uleiul, frana, bujia de aprindere, si pe urma rezervorul de combustibil! Apoi sa mai verifici daca nu sint defectiuni sau rupturi la piesele masinii!

| AgathaRo a răspuns (pentru untu):

Motorul porneste daca nu ai ulei, frana.