| Delocimportant a întrebat:

Am dat sala (a doua oara, fiindca prima data am picat la oras), si vreau sa stiu o chestie: am auzit ca orasul il iei doar cu bani (100-200 de euro). E adevarat? Uni zic ca, oricat de bun ai fi, daca politistul vrea, te pica oricum, cand nu ii dai bani. Urmeaza sa dau orasul, si nu stiu ce sa fac. Se merita sa dau 200 de euro? Oare e sigur ca il iau asa? Sau sa incerc sa iminfac treaba cat mai bine, in speranta ca voi reusi si fara sa dau bani?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

S-ar putea ca, unii politisti, sa ia mita pentru declararea ca reusit la testul practic. Eu cred ca acestia sunt foarte rari, mai ales ca acum exista un martor, de asemenea testul poate fi monitorizat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu cred ca o sa ramana intrebarea prea mult aici, ca nu sunt permise astfel de discutii.
Sper sa apuci sa vezi raspunsurile...
Da, sunt politisti care te pica daca nu "ai grija de ei". Din ce in ce mai multi. In unele judete, da, e o regula.
Stiu suficiente cazuri care au picat din cauza atentiei in euro.
Iar daca dai acea "atentie", in functie de examinator, e posibil chiar sa pici.
O colega de munca, cu tot cu acea atentie, a picat, ca s-a grabit si n-a acordat prioritate intr-o intersectie. Si-a primit banii inapoi.
Discuta cu instructorul, el e cel care se ocupa de marlania asta, si isi trage si lui o parte.
Ar cam trebui sa fii pregatita la examen (sa ai suma la tine), si vezi daca trebuie dati sau nu.
Succes!

| KMaddieK a răspuns:

Tocmai ce ai zis, depinde de politist. Acum sa dai bani degeaba si sa te pice ca gresesti nu e bine. Cunosc persoane care au luat orasul fara bani si unele persoane care au picat si au dat si bani.winking