| DragosCDeac a întrebat:

"Ii ora 02:24 dimineata si m-am apucat sa scriu pentru ca asta ii singurul mod de a ma descarca. In fond sunt doar eu, gandurile mele si foaia. Eu cred ca nu sunt capabil fizic de anumite chestii, oricat as incerca, oricat as face pe dracu-n 4 sa reusesc mereu intervine ceva sau cineva care sa-mi distruga tot.In 2014-2015 iar apoi in 2017-2018am incercat sa dau examenul auto, luasem sala din prima cu 23 de puncte si bucuros am zburat catre examenul practic aka orasul! Traiesc in Timisoara de mai bine de 20 de ani si vreau sa va zic ca nu cunosc chiar toate strazile, stradutele din acest oras. Imi aduc aminte ca am stat circa 2-3 ore pana a venit timpul sa fac ultimul pas catre maritul si gloriosul permis. Eram super increzator in mine, super pregatit sa pun mana pe el. Asa ca am picat examenul in ultimele 5 minute ale lui, neacordare de prioritate in sensul giratoriu. Cine stie si locuieste in Timisoara.Am mers de pe fosta Resitei zona Iosefin pana la Iulius Mall pe jos. Eram dezamagit, eram furios si pe langa asta i-am suparat pe ai mei.
Ajung acolo si ma reprogramez pentru sala.Iau sala a 2-a oara si zbor la condus.Acum incep usor usor sa imi pierd curajul si parca nu mai sunt eu. Ma urc la volan si incep sa merg prin oras, dupa 20 de minute politistul imi zice ca pot sa trag pe dreapta in parcare. Eram 100% convins ca l-am luat si am scapat.Dau sa parchez insa un tomberon pus de o mana malefica nu ma lasa sa-mi termin parcarea.Pentru ca da pe strada aia din zona Calea Sagului, mortii m.-.i de tomberon trebuia pus fix in parcare.Dar din pacate nu am avut unde parca si mi-a zis sa merg mai in fata. Dintr-o data de pe str. Dreptatii undeva sus pe scari era un baiat ce-mi sare cu bicicleta direct pe trecere si bam, politaiul imi calca frana. Picat. Din momentul ala oricat m-as fi straduit nu reuseam nimic.M-am chinuit sa fac tot ce se putea, absolut tot ce era nevoie si sa trec la oras.Insa nu reuseam nicicum.M-am inscris si a 2-a oara la scoala dar am dat doar de 3 ori.Si nu reusesc sa iau permisul.Nu stiu, nu stiu ce se intampla.De ce? De ce nu pot sa-l iau? Vad oameni in jurul meu care pusca permis dupa permis.Iar eu nu pot. Orice as face mereu trebuie sa fie cineva care sa-mi frece meciul. Uneori cred ca ma sabotez singur si corpul ignora ceea ce-i zic sa faca."

Am gasit asta in telefonul varului meu si as cam vrea sa-l ajut. Ce sfaturi imi puteti da?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să îl ajuți să iși angajeze un șofer.

| mihai69 a răspuns:

Să meargă la un psiholog.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da-i una peste mecla, si trezeste-l la realitate: el a picat examenele auto, nu universul. Nu si-a bagat codita nici un diavol, se lasa el condus de emotii, iar asta l-ar "ajuta" sa faca accidente si in viata de zi cu zi, daca are impresia ca la volan trebuie sa fii atent doar uneori, si sa ai noroc.

| CosminCD a răspuns:

Sa stea linistit! Cu totii trecem prin momente de tensiune, esec, dezamagire. Sa treaca peste si sa priveasca inainte! Are nevoie de sustinerea ta, de incurajarea ta. Fiecare dintre noi putem fi psihologi pentru cei apropiati. Sa mai ia cateva ore suplimentare pentru auto. Il va ajuta mult.
P.S. Uite, am facut un episod despre esec si descurajare - poate il va ajuta https://www.youtube.com/watch?v=u5G0o7et05g

Succes!