| Adi36346346 a întrebat:

Am doua anvelope de vara la mașina din 2012 Michelin, nu sunt tocite dar sunt destul de vechi. In viraje mașina face puțin balans. E posibil sa fie din cauza anvelopelor că sunt vechi și nu mai oferă aceeași aderenta/stabilitate?

Răspuns Câştigător
| nicu991 a răspuns:

E posibil din cauza telescoapelor.

7 răspunsuri:
| Alle236 a răspuns:

Da s-ar putea sa fie

| Adi36346346 explică (pentru nicu991):

Toate 4? Sau doar cele după fata?

| nicu991 a răspuns (pentru Adi36346346):

Stii cum sa testezi telescoapele? Cu masina oprita, te lasi cu greutate pe fata apoi pe spate si daca masina revine in pozitia initiala din prima inseamna ca n-ai probleme la telescoape. Daca masina continua sa se balanseze, ai telescoape uzate.

| Adi36346346 explică (pentru nicu991):

Am testat, revine din prima pe fata dar mai face balans de 2 ori după ce revine. Cred că sunt duse și astea sunt de vina. Nu e de la anvelope

| nicu991 a răspuns (pentru Adi36346346):

Ai vazut c-a fost simplu si-ai identificat problema rapid? happy

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu face balans de la anvelope dar si alea trebuie schimbate urgent. Au totusi 8 ani