| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi schimb anvelopele cu unele noi premium, de la michelin, ma interesez din timp pentru ca ma costa ceva banuti fiind pe 18 inch.
Am de optat pentru anvelope de vara michelin pilot sport 4 care sunt 3200 de lei toate 4 SAU anvelope all-season michelin cross climate 2 care costa 4400 de lei toate 4.
Despre pilot sport 4 stiu cat de cat ca-s bune ca am avut 2 seturi de pilot sport 3 si se comporta excelent la franare si pe umed.
Insa despre cele all season nu stiu nimic, Michelin le lauda ca sunt cele mai avansate anvelope all season din lume gen se comporta bine atat ca si anvelope de vara cat si ca cele de iarna dar asa o fi? Cum v-am zis nu am nicio treaba cu anvelopele all season si nu stiu ce si cum. Merita pretul asta mare, fac treaba apropiate de cele de vara si cele de iarna?
Pana acum cativa ani stiu ca all season era un compromis intre vara-iarna si nu dadeau randament nici iarna prea tare, nici vara, acum insa se spune ca au ajuns la formule chimice si tehnologice avansate si ar fi la fel de bune si iarna si vara.
Voi ce credeti?
M-ar scuti de fiecare data iarna, pune-le pe alea da 150 de lei, vara punele pe alea de vara da 150 de lei si asa mai departe.
Astept pareri de la cei care au all-season, nu neaparat cross climate 2 ci alte marci sa imi spuneti cum se comporta atat vara, cat si iarna.
Ma interseaza foarte mult daca au aderenta, franeaza bine, se comporta bine.
Eu as vrea poate exagerat sa fie 2-1 si sa fie la fel de bune si pe iarna si pe vara exact ca doua randuri de anvelope dedicate...

3 răspunsuri:
| NicuNicolae24 a răspuns:

Salut, cauta pe https://www.janta.ro/wheelsportal/84677/start si gasesti o gama variata de produse si preturi acceptabile.

| Cipri96 a răspuns:

Salut, in conditii de "iarna grea" anvelopele all season nu sunt eficiente. Acum depinde unde mergi cu masina, daca circuli 90% in oras si avand in vedere ca nici iarna nu mai e ce a fost odata poti opta si pentru anvelope all season.
https://popasauto.ro/

| Simpatic a răspuns (pentru Cipri96):

Ms de raspuns