| AsaOfficial a întrebat:

Salut,voi avea rarul in cateva zile.Pe puntea fata am 2 anvelope michelin iar pe punte spate 2 continental.Pot intampina probleme din cauza marcii diferite? Pe talon am 225/55 R16 95W, dimensiunile anvelopelor sunt corecte dar indiciile de sarcina si viteza(95W) nu sunt la fel, este vreo problema?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Marca anvelopelor nu contează. Indicele poate fi superior celor din acte.
Dacă de exemplu ai 85T în acte și anvelopele sunt 88T sau 95V, e ok. Doar dacă ai indici inferiori e problemă.
Uite aici tabele și ceva explicatii: https://www.vadrexim.ro/......nflat.html

| AsaOfficial explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Eu am 95V, iar pe carte 95W, sa inteleg ca trebuie sa le schimb pentru ca au indiciile de viteza mai mica? W-270KM/H SI V-240 KM/H?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AsaOfficial):

Teoretic, da. Dar uită-te în carte la viteza maximă a mașinii, să vezi dacă e peste cea a anvelopelor.
La mine în carte se vede prostia celor de la RAR, anvelopele sunt omologate cu o viteză mult sub viteza maximă constructivă a mașinii.

| AsaOfficial explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Am un bmw 525, undeva la 230 viteza maxima spune pe net.Tu ce spui, sa le schimb?

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru AsaOfficial):

Cum consideri. Dacă ți-e ușor să le schimbi, fă-o.

| AsaOfficial explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Nu le as schimba, caucicurile sunt bune.Imi e sa nu ma pice raru pentru asta.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai pe perechi pe punte e ok.

| sierra1 a răspuns:

Dacă profilul e satisfăcător ca adâncime, nu o să-ți facă probleme

| AsaOfficial explică (pentru sierra1):

Anvelopele sunt bune, dar despre indiciile de sarcina si viteza, este vre o problema daca sunnt diferite?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Atata timp cat ambele indici de sarcina si viteza is egale sau mai mari decat ce scrie in carte e ok, si evident marimea sa apara in carte.