| iulianiulian17 a întrebat:

Am facut accident,si am asigurare si o duc la ei la reparat,m-ar interesa cum repara masini, schimba piesele cu originale sau le indreapta si le vopseste, am capota, aripa spoilerul indoite tare

Răspuns Câştigător
| Equipmag a răspuns:

In primul rand iti trebuie o constatare de la agentul ce reprezinta firma de asigurari care te va despagubi. Agentul respectiv stabileste daca respectivele piese se vor inlocui sau repara, in functie de cat de grav sunt avariate. La service se va face o constatare din nou iar daca se va gasi ceva suplimentar decat a gasit agentul de la asigurari se mai poate modifica devizul de reparatie. Piesele ce se vor inlocui sunt la fel cu ce ai avut tu pe masina in momentul acciddentului. Daca ai far Hella sa ziceam, iti vor monta tot un Hella nou. Doar sa fii tu atent ca e posibil sa incerce sa iti puna piese mai ieftine asa ca fii pe faza si alege-ti cu grija service-ul. Bafta!

| iulianiulian17 explică (pentru Equipmag):

Multumesc asta voiam sa stiu, masina e opel astra g printre pagube si un far trebuie schimbat era hella din fabrica, sper capota si aripa sa fie aceiasi culoare gri metalizat

| Equipmag a răspuns (pentru iulianiulian17):

Piese de caroserie nu vin vopsite de noi, vin pregatite de vopsire si se vopsesc in service dupa codul culorii masinii.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Se schimba doar piesele afectate direct in accident, precum se si vopsesc acele parti, daca trebuie.
Reprezentantul asiguratorului va verifica devizul si va aproba plata de catre asigurare.
Materialele si vopsirea in plus trebuie sa le platesti tu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai tu alegi un service, ceri ce fel de reparatii vrei sa iti faca, ei fac un decont pe care firma de asigurari hotaraste daca il plateste sau nu

| iulianiulian17 explică:

Masina va fi reparata cum a fost inainte ma refer la inlocuirea pieselor, aceiasi culoare, va schimba piesele defecte?

| suntserios a răspuns (pentru iulianiulian17):

Nu va avea aceeasi culoare, ti o face obligatoriu roz