| IonutCristiannn a întrebat:

Am hotarat sa-mi schimb boxele masinii (Logan) dar nu stiu ce sa aleg. Nu stiu daca sa pun boxe de 13 cm (fata - posrtiere si spate - luneta) sau sa modific in fata rama pentru boxe de 17. Ideea este ca vreau ca sunetul sa fie pentru mine si sa fie clar, nu am nevoie asa mare de bass pentru ca imi voi cumpara si un subwoofer de bass. Sper sa imi puteti da sfaturi si idei pentru ce boxe sa-mi cumpar. Nu vreau sa arunc aiurea cu banii, nu vreau sa aud de boxe ovale pe spate. Daca as alege 4 boxe cu cate 50W RMS fiecare adica 200W RMS total ar fi destul pentru un sunet clar si destul de tare (nu exagerat)? Pe ce firma sa merg? (eu mi-as dori sa am toate cele 4 boxe, playerul mp3 si poate si subwooferul de la acceasi firma)

Si inca o nelamurire: Un subwoofer auto activ de 200-250w RMS ar fi destul de bun? Trebuie sa alea subwooferul in functie de puterea boxelor?

Astept sugestiile voastre.

Dau si funda.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Mi se pare ok pachetul JBL, e firma serioasa, n-am auzit niciodata ceva nasol de la ei.
Daca nu te astepti la bass din partea difuzoarelor din portiere, eu zic ca poti sa ramai linistit la cele de 13cm, schimba doar firma, si adauga un player de calitate, care sa dea bine si in boxe, si in statie. Cele mai ok cred ca sunt Alpine, dar poti merge pe Pioneer pentru pret. Cauta sa aiba iesire RCA pentru subwoofer.
Nu stiu sa-ti recomand difuzoare pentru portiere, la asta nu prea ma pricep.
Pentru un sunet clar si puternic, ar fi necesar sa antifonezi complet masina, adica antifon cauciucat pe podea din fata pana in spate, pe interiorul portierelor si in portbagaj. Ideal ar fi cu o astfel de folie http://www.be-loud.ro/....../STP-BOMB/ si sa pui inclusiv pe plafon, dar e foarte scump asa ceva, asa ca merge si antifonul cauciucat pensulabil. Din 2, maxim 3 cutii de astea, faci toata masina, adica portierele pe interior, toata podeaua, si aripile spate prin portbagaj http://www.magazinvopseaauto.ro/......ucata.html

| Utilizator1234 a răspuns:

Nu o sa ma bag peste subwoofere pentru ca nu le-am simtit niciodata nevoia deci nu am avut. La playere, aud si eu de bine de la detinatori de Alpine dar eu pana acum am facut casa buna cu Kenwood pentru ca stiu sa redea FLAC si au raport bun calitate-pret. Inainte de toate n-ai specificat un buget. Daca vrei sa conteze banii aia pe care ii dai pe sonorizare, trebuie sa investesti, cum spune si @VrumVrum in insonorizare. Spre exemplu, eu mi-am pus SilentCoat doar pe portiere si diferenta a fost majora. La capitolul difuzoare, daca n-ai de gand sa le pui amplificare separata, eu recomand pe Hertz DSK 130.3 (cel pe componente pe fata) si Hertz DCX 130.3 (cel coaxial pe spate). Personal as opta sa renunt la setul de pe spate si sa investesc mai multi bani pe un amplificator si niste boxe pe 2 cai serioase pe fata (ca doar de acolo asculti muzica in 90% din timp). Dar ma rog, asta e ceva subiectiv. Inca ceva ce ar trebui sa faca toata lumea, cumpara inele din MDF pentru boxele aftermarket si eventual niste chit pentru lemn ca sa astupi locurile goale lasate de tabla neliniara.

http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/Dieci-DCX-130.3/
http://www.be-loud.ro/produse/Difuzoare-auto/HERTZ/Dieci/Dieci-DSK-130.3/
http://www.loganclub.ro/......43572.html

| IonutCristiannn explică (pentru Utilizator1234):

Nu se gasesc si inele adaptoare de 17cm? Mi-as dori sa-mi modific difuzoarele si pe fata si pe spate, sa fie de 17cm dar nu vreau sa tai din talba sau alt fel de modificari complicate. din cate vad chestia cu inelele adaptoare e ceva simplu. Astept raspunsul tau.

| Utilizator1234 a răspuns (pentru IonutCristiannn):

Si cum vrei sa pui difuzoare de 17 intr-un diamentru de 13 fara sa tai dabla? Inelele MDF nu sunt adaptoare, ca nu adapteaza nimic, ci ajuta difuzorul sa nu rezoneze direct din tabla.

| IonutCristiannn explică:

Http://www.be-loud.ro/produse/Subwoofere-auto/JBL/JBL-GT5-Bass-Pack/
Isi merita banii acest subwoofer care este si la oferta? Imi puteti recomanda ceva mai bun?

| IonutCristiannn explică:

Si am uitat sa mentionez bugetul pentru cele 4 difuzoare, acesta este de maxim 500lei.