| Otto96 a întrebat:

Am montate folii auto și nu am omologare.Cum aș putea proceda? Să le îndepărtez? Sunt folii Woltvagen montate din fabrică și nu știu nici cum să le îndepărtez.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e din fabrica, masina a fost omologata cu tot cu folii, desi inclin sa cred ca nu sunt folii, ci geamuri ionizate.
In CIV nu se mentioneaza folia sau geamurile ionizate.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Daca sunt montate din fabrica inseamna ca sunt omologate,uitate mai atent in cartea de identitate daca e cuprins acest fapt. Totusi daca nu au omologare si nu deranjeaza cand conduci masina mergi la RAR si omologheazale, e pacat sa le dai jos, atentie daca te depisteaza politia rutiera iti retine talonul masinii.

| onasis1961 a răspuns:

Vezi ca se poate aranja si la statiile ITP. Daca cunosti pe careva se rezolva foarte usor si ieftin!

| eugem35 a răspuns:

Dac sunt din fabrica si este inscrisa masina inseamna ca sunt omologate, iar pe fat vizibilitate este de max30% pe laterale fata si max80% pe spate luneta si laterale. cum ai inscrisa masina? ca ai dus-o la RAR pentru indentificare,.

| eugem35 a răspuns:

Daca geamurile din fata laterale nu sunt deloc cu folie sau ionizate nu este nici o problema dac asa a venit masina din fabrica

| MarianAsh a răspuns:

Pe geamurile laterale spate şi pe lunetă poţi să aplici folie oricât de închisă, cu condiţia să fie omologată RAR. Nu există nici-o lege care să îţi interzică acest lucru.

| Otto96 explică:

Am pe portierele din spate și luneta, iar când am facut RAR-ul nu am avut nici o problema, dar nu am omologare.Nu-i trecută in cartea tehnică.