| andys4u a întrebat:

Am o Aprilia rs 125 din 2007, de ce cand accelerez imi moare motoru?

4 răspunsuri:
| KaPy2 a răspuns:

Pentru ca are reglajul prost, de asta îți moare, când îl pornești dimineața lasă-l 1-2 min sa se încălzească motoru ca sa nu ai probleme de genu, funda?

| Mariussss14 a răspuns:

Curata bujia desfa carburatorul tot si spalal cu benzina si curata jigloarele si vezi sa nu ai vreun furtun crapat ceva si sa trag aer fals

| MariusBoy2013 a răspuns:

So fi inecat motorul.
p.s.: nu ma pricep la motoare dar poate asta ar fi problemahappy

| Radu921 a răspuns:

La pornire cu motorul rece, ce spui tu e normal. Dupa ce s-a incalzit (2-3 min) inchide shocul complet. Daca la relanti merge, s-ar putea sa fie shocul ramas pe deschis. Verifica si filtru de aer sa fie curat, eventual fa un test scurt fara filtru. Daca nu e din shoc si nici din filtru de aer atunci sapi mai adanc, adica trebuie sa verifici carburatorul. Daca nu ai m-ai facut asta niciodata apeleaza la cineva care stie, pana inveti. (Cumva amestecul aer-combustibil e prea bogat in combustibil cand accelerezi.)