| Ovidiu19 a întrebat:

Sall am o problema si nu-i dau de cap am o mazda 323 f o pornesc totul e ok dar cand accelerez imi moare motoru incet pot sa merg cu ia ce-ar putea sa aiba

14 răspunsuri:
| skama18 a răspuns:

Du-te cu ea la service sa iti regleze carburatorul, e aeru dat prea tare sau ai probleme in blocul motor, poate ti sau dus segmentii si nu mai are motorul putere.totusi eu cred ca e de la carburator, bft

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru skama18):

Ce carburator la Mazda 323 F omule? laughing
Problema este de la senzorul de turatie mai mult ca sigur, se rezolva relativ usor intr-un service!

| skama18 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Cum frate ce carburator...ce ai esti drogat

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru skama18):

Modelul F, este cel fabricat dupa 2000, care este injectie, deci nu are carburator!

| skama18 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Pai si eu am un cunoscut care are model f si e pe carburator

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru skama18):

Nu exista. Ca sa iti explic, au existat asa:
1989-1994: Mazda Familia Astina
1994-1998: Mazda Lantis
1998-2004: Mazda Familia S-Wagon

Prima se numea FA, a doua L si ultimul model F adica cel despre care vorbim noi si s-a produs din `98 NUMAI model cu injectie!

Modelul Familia de fapt despre care este vorba s-a facut din `64 sub diferite denumiri dar cele dinainte de `89 nu s-a numit F, erau BJ, BD, modelul `64 s-a numit tot FA dar nu venea de la Familia venea de la Ford Autority fiindca nu au fost cu motoare Mazda! Gasesti pe Google si in manualele de specialitate mai multe detalii si motorul din `77 pus pe Mazda Familia se studiaza chiar la facultate in Bucuresti in Politehnica, AR, anul 4 sau cel putin se studia acum 8 ani, acum nu mai stiu dar cred ca si acum la ce bugete avem noi pentru invatamant!

| skama18 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Nu te contrazic, asta inseamna k e cv in neregula cu masina prietenului meu. ori i s-a schimbat motorul ori nu stiu ce sa zic...
el o are de 5 luni si la ineput murea motorul si la service au sus ca e de la carburator, la aer si cand avea nevioie de putere murea motorul.

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru skama18):

Nu putea nici sa fie schimbat motorul fiindca nu merge adaptat nici macar pe cutie, nici pe nimic unul de la modelul carburatie la modelul pe injectie. Schimbi practic toata masina, mai lasi caroseria!

| skama18 a răspuns (pentru FurtunaDiesel):

Ee nu se poate ce sa-ti zic.un motor daca til schimbi la o masina o pui cu o cutie de viteza care e compatibila cu motorul si caroseria se modifica cu usurinta...un control la rar si poti iesi pe strada. mare branza

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru skama18):

Ala pe injectie are altfel amplasata cutia dechi schimbate planetare, caseta de directie, cutie, motor cutia este dispusa altfel deci schimba tot in masina. Asa stiu si eu sa gasesc cutie compatibila si de toate, si imi fac alta masina, dar nu e nimeni idiot sa schimbe un motor pe injectie cu unu pe carburatie si sa mai dea si bani in plus pentru asta, sa fim seriosi! Hai sa lasam discutiile ca sa poata primii si Ovidiu alte pareri referitoare la intrebarea lui. Daca vrei sa discutam despre asta deschide un alt topic!

| Ovidiu19 explică (pentru FurtunaDiesel):

Mersi de raspuns, am gasit ce are a fost infundat 3 injectoarele

| FurtunaDiesel a răspuns (pentru Ovidiu19):

Ceva e ciudat. Daca erau infundate 3 din 4 injectoare nu pornea masina, nu stiu cum iti pornea tie dar murea motorul. Oricum bine ca ai rezolvat!

| Rotaru_Florin_1989 a răspuns:

Am si eu o mazda 323F tot cu carburator

| Rotaru_Florin_1989 a răspuns:

Si am si eu o problema... porneste, se tureaza dar dupa 15-20 de secunde moare brusc.si are momente cand nu porneste deloc si in momentu ala nici nu da scanteie. Sa uitat cineva la ea si a zis ca ceva ii taie aprinderea.....sa fie de la bobina?