| RazvanAdrian06 a întrebat:

Am o boxa de 150w pe 4 ohm si nu o mai folosesc si decat sa stea degeaba m-am gandit sa o folosesc la masina.Desigur cu amplificator auto! Exista vreo posibilitate sa mearga? Difuzoarele de inalte si medii vor functiona? Sau numai cele de joase?
Amplificatorul transforma 220V in 12V? Daca merge, cum trebuie sa leg cablurile?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Da, o poti folosi, desi e cam aiurea cu 'mobilieru' in masina. Vor functiona si inaltele, si mediile, cu conditia sa primeasca semnal full-range de la statie, adica sa nu fie comutata pe LOW PASS, sa fie dezactivate filtrele. Sper ca boxa are in ea filtre pentru bass, medii si inalte.
Amplificatorul auto nu are treaba cu 220v, functioneaza direct la 12v (pana pe la 15v).
Amplificatoarele de casa se alimenteaza la 220, insa in prima faza transforma curentul la tensiune mai mica, de la 12v pana pe la 50v, in functie de amplificator.

2 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă legi boxa la un amplificator auto, ar trebui să meargă fără probleme, însă nu știu dacă sunetul va fi de calitate.

| medicultau a răspuns:

Transforma din ohmi in volti/amper si e mai simplu:
https://www.qtransform.com/......-amper.php

sau
https://www.qtransform.com/......in-ohm.php