| MarinasChristy a întrebat:

Salutare baieti si fete, am si eu din nou o intrebare, ma chinui sa imi fac un sistem audio pentru acasa si cu cat acumulez mai multa informatie cu atat imi sunt puse si mai multe piedici). Am gasit un amplificator rezonabil, yamaha htr 6030 la mana a 2 a cu 5 iesiri, 100 de w pe iesire. Bun, eu am 2 boxe de la dibeisi Model C8005 care au RMS power de 75 de w si Maxim power de 150. Prima intrebare, e ok amplificatorul pentru boxele astea?

Acum vine partea grea, ca sa imi construiesc o boxa cu 3 cai, inalte, medii si bass ce filtre trebuie sa folosesc si ce recomandati sa fac? sa zicem ca difuzorul de inalte are 20 de w, ala de medii 40, si bassu e de 80 de w, le leg pe toate pe o singura iesire? trebuie sa dea toate maxim 100 de w? se leaga pe iesiri diferite? si cu filtru cum faci sa nu iti arda difuzorul?
Hai ca sunt nesimtit, pun prea multe intrebari) o sa apreciez un raspuns cat mai " pe intelesul tuturor" intrucat nu sunt un fizician innascut si ma pierd cand aud de calcule si notiuni din fizica

6 răspunsuri:
| Ironwin a răspuns:

Da, la prima intrebare, sunt bune boxele fiind pe 8 ohmi la fel ca si amplificatorul.
Ca sa nu arzi difuzoarele este obligatoriu sa folosesti filtre in boxele construite de tine, uite aici un filtru cu trei cai : https://www.partysound.ro/filtru-3-cai-sal-hv-328-p-1042.html
are trei iesiri pentru fiecare difuzor in parte.
Daca vrei o varianta mai ieftina (dar care este posibil sa nu tina la volum prea mare uite aici : http://www.mivarom.ro/......316-p-2903 )

| MarinasChristy explică (pentru Ironwin):

Te pricepi bine la asemenea lucruri? ai putea sa imi dai in privat un mesaj cu adresa ta de Facebook sau ceva? Am mai multe intrebari happy

| Ironwin a răspuns (pentru MarinasChristy):

Nu sunt de meserie happy, sunt la nivel amator. Poti trimite si aici mesaje private.

| MarinasChristy explică (pentru Ironwin):

Voiam sa te mai intreb dupa ce schema se adauga un filtru, cum i se fac legaturile corect

| Ironwin a răspuns (pentru MarinasChristy):

Pai pe placa ai pe o parte intrarea si trebuie sa lipesti firele care vin de la statie, iar pe partea cealalta ai 6 iesiri cate doua pentru fiecare difuzor si scrie initiala pentru a nu gresi T treble (inalte) M mediant(medii) si W bass (joase). Daca maresti pozele se vad partial acele iesiri sau intrari.
Uite ceva poze mai clare :
http://www.ebay.com/......2062449856
https://www.google.ro/......ps?/imgres

| MarinasChristy explică (pentru Ironwin):

Aaa,am inteles, ma asteptam sa fie mai complicat laughing mersi frumos!