| WhiteWyzard a întrebat:

Am o intrebare, ce parere aveti despre masinile Alfa Romeo... cele din 1997 - 2000 cam asa, vreau sa stiu mai multe despre costurile de intretinere si fiabilitate. multumesc

Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Pot să zic că ai noroc, 147 nu prea are probleme cum au alte modele Alfa.
Cele mai comune sunt defecțiunile la martorul de bord "Check Engine", se mai aprinde când este motorul rece, fără nici un motiv și ar mai fi o mică problemă cu calculatorul, nu mai pornește motorul când este foarte cald, sau pornește foarte greu, dar se rezolvă cu o reprogramare a softului.

16 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Alfa Romeo sunt frumoase, dar cam atât.

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Cel vechi nu mi se pare chiar asa frumos... da si u mai multe detalii

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Alfa are probleme în general cu articulațiile, iar dacă locuiești într-un oraș cu gropi, mai bine te orientezi către altceva. Piesele în general, sunt foarte scumpe.
Și sunt foarte multe defecte din fabrică, specifice anumitor modele... n-aș putea să le enumăr pe toate, dar sunt multe.

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Era un alfa romeo 147 din 1997 cred cu ac si multe alte optiuni 110.000 km si vroia 700d euro ( din bulgaria ) cu aceeasi bani cumparasem un golf 3 probleme la acte, probleme la motor etc si am scapat de ea... stau in Bucuresti deci sunt multe gropi...

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Ma gandesc sa il sun si sa ii propun un 500 600 d euro cu tot cu acte happy am fost acu 2 saptamani in bulgaria si masina inca era acolo

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Dacă ai făcut și o tură cu ea și ți-a plăcut cum se ține la drum, atunci eu zic că merită. Mai ales la 600 de euro... e pomană curată pentru o Alfa.

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Masina are ceva probleme si stiu despre ce este vorba dar nu majore. dar un pic ingrijita si arata super big grin

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Păi atunci, s-o stăpânești sănătos laughing
Apropo de Bulgaria, cum mai e cu actele acolo? Adică cât durea să înscrii o mașină acolo și cât costă? Și de asemenea sunt curios dacă a intrat în vigoare legea care nu mai permite mașinilor înscrise în Bulgaria să stea aici mai mult de 90 de zile.

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Pai nu costa mult daca stii unde sa te duci happy daca apelei la o firma gen iti ia 350€, si despre legea de 90de zile nu stiu cat de bine va fi aplicata.

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Merci, poate mă bag eu și eu la ceva din bulgaria, că aici nu se mai poate laughing

| WhiteWyzard explică (pentru 0rlando):

Bine, dar ai grija cu actele happy de preferat sa apara numele tau in talon, daca nu macar procura sa fie bine facuta cu posibilitatea sa vinzi masina mai departe nu doar sa circuli cu ea

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Până ajung eu prin Bulgaria, aflu cum stă treaba.
Merci.

| 0rlando a răspuns (pentru WhiteWyzard):

Pot să zic că ai noroc, 147 nu prea are probleme cum au alte modele Alfa.
Cele mai comune sunt defecțiunile la martorul de bord "Check Engine", se mai aprinde când este motorul rece, fără nici un motiv și ar mai fi o mică problemă cu calculatorul, nu mai pornește motorul când este foarte cald, sau pornește foarte greu, dar se rezolvă cu o reprogramare a softului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa ai grija la acte fraticule, sa nu faci ca varu'miu Suca, a fost de si-a luat si el masina de la bulgari si cand i-a cerut un politist din giurgiu actele scria ca a cumparat o drujba nu autoturism laughing)))

| WhiteWyzard explică (pentru anonim_4396):

Dar eu care am mers cu masina fara cartea verde si cu itp'ul facut la misto laughing) de celalalte acte nici nu mai zic... si am mai auzit povestea cu drujba. depinde de unde cumperi masina.in general e bine s te duci cat mai departe de granita, ca in ruse sunt cei mai mari hoti

| Alexsn a răspuns:

Nu conteaza din ce an este, daca e alfa romeo te sfatuiesc sa nu iti cumperi daca tii la viata ta, este doar un sfat alfa romeo =0, mai bine iti iei un tico daca vrei aceeasi siguranta!

| Flavius_Gabriel_Abuhnoaie_1987 a răspuns:

In general sunt masini bune,,,, alea benzina consuma mult dar sunt rezistente,,,, iar motorina e acceptabila. boala lor sunt bratele,,, se distrug foarte repede.