| Andreiu68 a întrebat:

Am o intrebare legata de consumul la masina mea.Am un cielo daewoo din '97 1, 5benzina si consuma exagerat de mult, in afara orasului imi ea 9, 8l la suta de km si nu depasec 100km/h, iar in oras imi ea 12l si ceva. Acum 2zile am fost la masina si am pormit-o am lasat-o 15min pornita dupa carea turat-o 3000, 4000 mii de tura si odata am dat 6000(la 6500 intra in rosu) si dupa oprit motorul si m-am uitat in bord si s-a dus ceva benzina, chiar se observa diferenta acului la inceput si dupa.M-am uitat in spate la toba masinii si pe teaba si pe jos era benzina curata si nu era 2-3stropi.Fac un drum pana la tara dus intors (total 86km) si mi s-a dus unaproape jumate de rezervor. De la ce poate fi consumul asta mare,trebuie injectoarele schimbate, segmentat motorul? sau ce ori nu arde benzina motorul ai o mai mai pe afara? Vreau sa stiu, nu m-am dus la servie ca nu am timp ca sunt cu munca. Funda

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista si service-uri cu proogram non-stop sau discuti cu ei si lasi masina o zi.
Fara o verificare riguroasa nu se poate stabili un diagnostic complet, iar de remediat si mai putin.

Consumul mare poate fi de la dereglarea aprinderii, proasta pulverizare etc, pana la lipsa presiunii suficiente la comprimare.

Doar in service se poate face constatare si reglare corecta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Cand scapi de la munca poate vezi cat are in bord si ne spui si noua. Sau de la ultimul RK facut ca la fabrica. Ulei cat papa?

| smaly a răspuns:

Bree du-te la servicii auto si spune-le problema ei o sa te ajute. si o sa te informeze dar masina e veche vai de ra daca trebuie sa faci motoru nu e scump. Ai mare grija la mecanici caci pot sa te amegeasca cum nu esti tu priceput pot sa-ti spuna ca trebuie motoru de fac dar de fapt doar sa regulezi ceva fi atent si asculta pe cei ce stiu meseria.
Sigur caci di aici gasesti motivd dar nu si cauza exactă.
Sănatate